Szyld wyborczy - "Razem"

Prawa marketingu politycznego są bezwzględne. W warunkach ciągłego szumu informacyjnego w którym żyje obywatel medialnej cywilizacji nazwa partii politycznej powinna być łatwo zapamiętana, ale także powinna różnić się radykalnie od  innych podmiotów politycznych walczących o głosy wyborców. Z tego punktu widzenia nazwa Partii „Razem” jest marketingową porażką, która najprawdopodobniej w znacznym stopniu decyduje o relatywnie słabych wynikach sondażowych tej partii.

Dlaczego w nazwie nowej partii lewicowej pojawia się słowo „Razem” użyte przez inne podmioty polityczne działające w Polsce? Przypomnijmy podstawowe fakty; 7 grudnia 2013 Jarosław Gowin zakłada partię Polska Razem Jarosława Gowina, która w marcu 2015 roku zmieniła nazwę na  Polska Razem Zjednoczona Prawica. W skrócie Polska Razem – dla przeciętnego wyborcy nazwa ta jest do złudzenia podobna do Partii Razem. Ich skrót PR – jest identyczny! Wprawdzie Polska Razem zmieniła 4 listopada 2017 roku nazwę na Porozumienie, ale to nie ma żadnego znaczenia, ponieważ i tak i tak jest ona częścią Zjednoczonej Prawicy czyli PiS –u.

Wiosną 2014 roku SLD wystartowało do wyborów samorządowych pod nazwą „SLD Lewica Razem”. W maju 2015 roku w odpowiedzi na apel środowisk lewicowych o wspólny start lewicy społecznej w wyborach parlamentarnych, powstaje Partia Razem, której nazwa kojarzy się zarówno z Polską Razem jak i SLD lewica Razem. Dlaczego działacze Młodych Socjalistów oraz byli działacze Zielonych wybrali tak fatalną – z punktu widzenia marketingu politycznego – nazwę dla  powstałej partii?  Czy nie rozumieli, że w ten sposób zamiast odróżnić się od już istniejących podmiotów politycznych w Polsce doprowadzili do „informacyjnej burzy w głowach wielu wyborców”?

Na tym jednak nie koniec tego poplątania i zamieszania informacyjnego.W czerwcu 2017 roku kierownictwo SLD ogłosiło, że wraz z sojusznikami wystartuje w nadchodzących wyborach samorządowych (mają się odbyć w listopadzie br.) pod nazwą „SLD Lewica Razem”. Pod tym samym szyldem Sojusz Lewicy Demokratycznej i pomniejsze lewicowe ugrupowania szły do poprzednich wyborów samorządowych w 2014 roku, jednak w międzyczasie – w maju 2015 roku – powstała Partia Razem, której działacze oskarżają teraz SLD o  kradziez nazwy ich partii. Konflikt między SLD i Partią Razem jest konfliktem o nazwę i utrudnia – jak na razie - wszelkie porozumienie wyborcze miedzy oboma partiami. Porozumienie konieczne, jeżeli lewica chce zaistnieć w wyborach samorządowych, które odbędą się w listopadzie tego roku.

Mamy nadzieję, że pragmatyczne kierownictwo SLD w imię dobrze pojętego interesu całej lewicy i samego SLD, zmieni nazwę  swego szyldu wyborczego. 

 

Redakcja portalu. 

Polub nasz fanpage na facebook

 

Komentarze   

0 #1 Damian 2018-02-21 11:36
A dlaczego SLD ma zmieniać nazwę komitetu wyborczego? W 2014 roku startowaliśmy do wyborów, jako SLD Lewica Razem, do dzisiaj w wielu samorządach, np. w Świnoujściu czy Bydgoszczy tak nazywają się nasze kluby radnych. Jest to naturalna nazwa dla naszego komitetu wyborczego.
Damian Syjczak
SLD Szczecin
Cytować

Dodaj komentarz

Wypełnij ankiete

Czy uważasz, że ustawa "dezubekizacyjna" zgodna jest z zasadami demokratycznego państwa prawa?
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
Total Votes:
First Vote:
Last Vote:

Portal sila-lewicy.pl powstał z inicjatywy niezależnych dziennikarzy z myślą o propagowaniu w przestrzeni medialnej zjednoczenia polskiej lewicy w jedną partię. Uważamy, że tylko silna partia lewicowa powstała z połączenia SLD i Partii Razem (do której dołączą lewicowe czy ekologiczne stowarzyszenia) jest w stanie powstrzymać degradację cywilizacyjną i kulturową jakiej jesteśmy świadkiem pod rządami PiS-u. Likwidacja trójpodziału władzy, podporządkowanie sądów władzy wykonawczej, wzrost nastrojów nacjonalistycznych, a nawet rasistowskich są bezpośrednim efektem rządów PiS -u.

Z przyjemnością nawiążemy współpracę ze wszystkimi, którzy mogliby przyczynić się do tworzenia i popularyzacji serwisu.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.