SLD - "contra" czy "z" - Partią Razem

14 stycznia br. na portalu interia.pl ukazał się wywiad z Włodzimierzem Czarzastym w którym przewodniczący SLD zarysował plan strategii partii w nadchodzących wyborach samorządowych. W rozmowie z dziennikarkami portalu przewodniczący SLD ustosunkowuje się do ewentualnego sojuszu z Partią Razem. Warto zacytować stosowne fragmenty.

 „PO i Nowoczesna to jedno, ale wśród potencjalnych partnerów wymienił pan też partię Razem. Poważnie bierze ją pan pod uwagę? Oni nie zamierzają się z wami układać. 

- Ich sprawa. 

Oj nie lubicie się.

- Oni nas nie lubią. Ale to jest paranoja, że bardziej chwalą PiS niż SLD. 

Z czego wynika ich niechęć?

- Z sekciarstwa.

Mocne słowa.

- Z sekciarstwa, po prostu. To znaczy z tego, że są najmądrzejsi, że w każdej sprawie wiedzą najlepiej, że ich zdanie nie ma prawa ulec zmianie nawet o milimetr, że nie akceptują czasów PRL w żadnym wymiarze, a o nas myślą, że my zdradziliśmy ideały. 

Próbował się pan dogadać z liderem partii Razem Adrianem Zandbergiem?

- Ciągle próbujemy, ciągle rozmawiamy.

Siedliście razem przy stole?

- To się tak nie dzieje. Najpierw trzeba w ogóle stwierdzić chęć rozmowy. Jak będzie chęć rozmowy, to będziemy rozmawiali. 

Pan deklaruje chęć rozmowy?

- Jest absolutna chęć rozmowy. My nikogo nie będziemy opluwać. 

Dopiero co nazwał pan zachowanie Razem sekciarstwem...

Bo na dziś tak jest. Po pierwsze wolę bardziej, żeby Razem była w Sejmie, niż jakakolwiek inna partia, oczywiście nie mówię o SLD. To jest nasza bratnia partia w kategoriach programu. W sprawie ochrony środowiska, ochrony praw kobiet, związków partnerskich, UE czy stosunku do Kościoła, mamy podobne stanowiska. To są kwestie newralgiczne w Polsce. Nie ma wroga na lewicy, może kiedyś to zrozumieją. Moją rolą jest podawanie ręki i mam nadzieję, że rolą pani Marceliny Zawiszy nie będzie do końca życia niepodawanie ręki.

Ależ pan pamiętliwy.

- Nie, nie pamiętam jej tego, ale z tej partii znam tylko pana Zandberga i panie Zawiszę oraz Dziemianowicz-Bąk. Nie mówię tego cynicznie. My się po prostu nie znamy!”.

 

Nasz komentarz – Partia Razem jest według przew. „sektą”. Przypomnijmy, że tak określają analitycy polityczni Prawo i Sprawiedliwość. Pojęcie „sekty” ma konotacje religijne i w przypadku PiS ma to sens, w przypadku Partii Razem nie. Można co najwyżej mówić o widocznej ideologizacji  tej partii. Użycie słowa „sekta” przez przew. SLD pod adresem Partii Razem utrudnia porozumienie wyborcze pomiędzy obiema partiami. A przecież taki sojusz byłby czymś naturalnym, W. Czarzasty stwierdza; „To jest nasza bratnia partia w kategoriach programu.”. Język jest podstawowym narzędziem polityki i o tym zarówno przewodniczący SLD jak i działacze Partii Razem nie powinni zapominać. Etykietkowanie potencjalnego sojusznika w nadchodzących wyborach nie jest najrozsądniejsza strategią polityczną.

 

Redakcja portalu

Polub nasz fanpage na facebook

 

Dodaj komentarz

Wypełnij ankiete

Czy uważasz, że ustawa "dezubekizacyjna" zgodna jest z zasadami demokratycznego państwa prawa?
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
Total Votes:
First Vote:
Last Vote:

Portal sila-lewicy.pl powstał z inicjatywy niezależnych dziennikarzy z myślą o propagowaniu w przestrzeni medialnej zjednoczenia polskiej lewicy w jedną partię. Uważamy, że tylko silna partia lewicowa powstała z połączenia SLD i Partii Razem (do której dołączą lewicowe czy ekologiczne stowarzyszenia) jest w stanie powstrzymać degradację cywilizacyjną i kulturową jakiej jesteśmy świadkiem pod rządami PiS-u. Likwidacja trójpodziału władzy, podporządkowanie sądów władzy wykonawczej, wzrost nastrojów nacjonalistycznych, a nawet rasistowskich są bezpośrednim efektem rządów PiS -u.

Z przyjemnością nawiążemy współpracę ze wszystkimi, którzy mogliby przyczynić się do tworzenia i popularyzacji serwisu.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.