Rozpoczynamy kampanie samorządową

Najbliższe wybory samorządowe do Sejmików Wojewódzkich, zdecydują o tym czy  - mimo antydemokratycznych „reform PiS” – Polska pozostanie nadal  państwem demokratycznym czy, przeciwnie nieuchronnie zmieni się w to co politolodzy nazywają „demokratyczną dyktaturą” w której rządy sprawuje jedna partia, a wybory są plebiscytem. Jeżeli PiS zdobędzie władzę w większości Sejmików Wojewódzkich, zwycięstwo PiS w następnych wyborach do Sejmu jest nieuchronne.

Dlatego stanowisko stowarzyszenia „Inicjatywa Polska”, któremu przewodzi B. Nowacka i która stwierdziła, że nie interesują ją wybory do Sejmików jest nie tylko niezrozumiałe, ale także nieodpowiedzialne z punktu widzenia interesu Polski i Polaków. PiS dysponując większością w Sejmie władzą w sejmikach i Prezydentem, doprowadzi po zwycięskich wyborach samorządowych do dalszej dezintegracji opozycji i do osłabienia oporu społecznego. Dysponując pieniędzmi z budżetu, pieniędzmi Sejmików i funduszami unijnymi, przekupi po raz kolejny wyborców. Zrobi to samo co robiła PO. 

 Zwycięstwo PiS w wyborach samorządowych (zwycięstwo to przejęcie władzy w co najmniej 9 Sejmikach) odbierze nadzieje tym, którzy nadal przeciwko tej władzy i jej pseudoreformom protestują. To zwycięstwo może zmienić Polskę w polityczną pustynie. Niezależnie od intencji niektórych działaczy PiS, władza autorytarna kiedy nie napotyka oporu społecznego zmienia się błyskawicznie w dyktaturę. Tego prawa polityki nikt nie zmieni. 

 Powtarzamy zwycięstwo PiS w wyborach samorządowych do Sejmików wojewódzkich, odbierze Polakom nadzieje i może rzucić społeczeństwo obywatelskie na kolana. Byłaby to katastrofa. Czy partie lewicowe takie jak SLD i Partia Razem to rozumieją? Mamy wrażenie, że nie. Każda z dwóch partii lewicowych chce iść do wyborów samorządowych oddzielnie, każda deklaruje współpracę z kanapowymi organizacjami.  Jednak Partia Razem wyklucza współpracę z SLD. Natomiast SLD nie wymienia w swych deklaracjach jako sojusznika Partii Razem.

Taka postawa w wyborach parlamentarnych, w których hasła i ogólne idee maja duże znaczenie, jest zrozumiała. Natomiast w wyborach samorządowych do Sejmików Wojewódzkich różnice ideowe – jeżeli takowe istnieją – mają niewielkie znaczenie. Wybory samorządowe rządzą się nie logiką politycznych idei, tylko logiką konkretnych interesów mieszkańców województwa. O czym dobitnie świadczy popularność bezpartyjnych komitetów wyborczych. 

Jeżeli czołowy działacz Partii Razem Adrian Tadeusz Zandberg twierdzi, że jego wyborcy nie wybaczyliby mu sojuszu z SLD to ta deklaracja rzeczywiście ma sens na poziomie wyborów parlamentarnych, ale na poziomie wyborów samorządowych jest politycznym samobójstwem. O wynikach wyborów samorządowych nie decydują idee lecz konkrety – jesteś za czy przeciw reaktywacji lokalnych połączeń kolejowych, jesteś za czy przeciw wyłączenia szosy z trafiku TIR – ów, jesteś za czy przeciw budowie elektrowni atomowej itd. Wyborców mobilizujesz wokół konkretów, które często nie mają nic wspólnego z ideami politycznymi. Jednak często postulaty komitetów wyborczych mogą ze sobą wchodzić w konflikty. Na przykład rozwój turystyki nie jest często zgodny z postulatem ochrony środowiska.

Redakcja sila-lewicy.pl uważa, że na poziomie województw konieczne jest zawarcie sojuszu wyborczego miedzy SLD i Partią Razem, tylko takie porozumienia lokalne mogą zatrzymać budowę szowinistycznej półdyktatury przez PiS. Porozumienie takie miałoby podwójny sens – po pierwsze negatywny anty PiS; po drugie pozytywny wypracowanie wspólnych postulatów i inicjatyw na szczeblu województw.

Jest to możliwe tylko i wyłącznie wtedy kiedy informacje o poszczególnych pomysłach dwóch partii będą obecne w sieci i będą mogły być dyskutowane przez działaczy obu partii. Nasz portal taka sieciową platformę lewicy postanowił zbudować. Jej głównym zadaniem będzie informowanie działaczy i zwolenników obu partii a także Partii Zielonych o lokalnych postulatach lewicy w wyborach samorządowych.  

 Siła lewicy w tych wyborach polega na jej strukturach organizacyjnych, zarówno SLD jak i Partia Razem takowe struktury posiadają – jest to ogromny atut wyborczy i  jeden z niewielu jakimi dysponuje pozaparlamentarna opozycja. Jeżeli na poziomie lokalnym dojdzie do wymiany informacji, pomysłów i dyskusji miedzy działaczami obu partii to będzie już ogromne zwycięstwo. 

Wiemy doskonale, ze istnieje zjawisko tzw. „martwych struktur” – struktur na papierze, które są łatwo weryfikowalne; jeżeli portal internetowy SLD w województwie X nie jest aktualizowany od 6 miesięcy to znaczy, że struktura i aparat partyjny w tym województwie nie istnieje. Proszę wybaczyć ten przykład. Sieciowa wspólnota lewicowa w Internecie nie istnieje. 

 Na stronach odwołujących się do tradycji lewicowych nie informuje się – nie ma linków – do innych stron lewicowych. To jest internetowa katastrofa. To dowodzi, ze nasza lewica tkwi w internetowym średniowieczu, że nie rozumie jak funkcjonuje współczesna cywilizacja. Od nas od społeczeństwa obywatelskiego zależy czy narzucimy normy współczesności i internetowej cywilizacji naszym lewicowym partiom.

Na pierwszej stronie portalu Partii Razem ani jednego linku do innych stron internetowych!!!

Na pierwszej stronie portalu Partii Razem ani jednego linku do innych stron internetowych!!!

Jak chcecie zdobyć nowy elektorat jeżeli zamykacie się w internetowej klatce?

Portal sila-lewicy.pl rozpoczyna od dziś kampanie wyborczą do Sejmików Wojewódzkich na rzecz lewicy – SLD, Partii Razem i Partii Zielonych.  

Wypełnij ankiete

Czy uważasz, że ustawa "dezubekizacyjna" zgodna jest z zasadami demokratycznego państwa prawa?
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
Total Votes:
First Vote:
Last Vote:

Portal sila-lewicy.pl powstał z inicjatywy niezależnych dziennikarzy z myślą o propagowaniu w przestrzeni medialnej zjednoczenia polskiej lewicy w jedną partię. Uważamy, że tylko silna partia lewicowa powstała z połączenia SLD i Partii Razem (do której dołączą lewicowe czy ekologiczne stowarzyszenia) jest w stanie powstrzymać degradację cywilizacyjną i kulturową jakiej jesteśmy świadkiem pod rządami PiS-u. Likwidacja trójpodziału władzy, podporządkowanie sądów władzy wykonawczej, wzrost nastrojów nacjonalistycznych, a nawet rasistowskich są bezpośrednim efektem rządów PiS -u.

Z przyjemnością nawiążemy współpracę ze wszystkimi, którzy mogliby przyczynić się do tworzenia i popularyzacji serwisu.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.