Izrael - dziecko II Rzeczpospolitej Polski

Izrael – w dużym stopniu - zawdzięcza Polsce swoje powstanie. Gdyby nie polityka działaczy sanacyjnych i samego Piłsudskiego państwo Izrael powstałoby o wiele później. To my dostarczyliśmy im kadr oficerskich, to my przeszkoliliśmy żydowskich bojowników (dzisiaj nazywa się takich ludzi terrorystami), to my i nasza historia była natchnieniem dla żydowskich nacjonalistów. Czy premier Izraela Binjamin Netanjahu o tym zapomniał? Czy nie zna historii własnego kraju, własnej partii? Czy nie wie, że żydowscy bojownicy o wolność Izraela inspirowali się walką Legionów Piłsudskiego i są spadkobiercami i uczniami polskiej walki wyzwoleńczej? Czy izraelskich polityków nagle – dotknęła zbiorowa amnezja? 

Paradoks historii II Rzeczpospolitej polegał na tym, że szerokie rzesze Polaków były antysemitami, natomiast struktury państwa była filosemickie, prożydowskie. Naród był – w większości – antysemicki. Państwo filosemickie. Przerażająca jest ignorancja izraelskich i polskich polityków. Przerażająca jest niewiedza polityków, którzy wywołali wojnę ideologiczna pomiędzy oboma narodami. Przedstawię poniżej – w telegraficznym skrócie – proces powstania zalążków państwa Izrael w II Rzeczpospolitej. W 1935 roku, czołowy działacz syjonistyczny Władimir Żabotyński, zaczął nawoływać swoich rodaków mieszkających w Europie do masowej, szybkiej emigracji wzywając jednocześnie do niezwłocznego utworzenia państwa Izrael na terenie mandatu brytyjskiego – w Palestynie i Transjordanii.  

Ta wersja rewizjonistycznego syjonizmu była zgodna z polityką części przywódców obozu sanacyjnego w Polsce. W czerwcu 1936 roku, Żabotyński przedstawił polskiemu MSZ swój „plan ewakuacji” Żydów z Europy. Żabotyński chciał by Polska przejęła od Wielkiej Brytanii Mandat Palestyny. W 1936 roku, zaplecze polityczne Żabotyńskiego pochodziło z Polski. Rewizjonizm syjonistyczny był młodzieżowym ruchem bazującym na organizacjach paramilitarnych , odtwarzających legendę polskich Legionów.

Wśród tych organizacji zdecydowanie największa stanowił Bejtar – prawicowa bojówka młodzieży żydowskich w Polsce. Bejtar wzorował się na Legionach Polskich z czasów I wojny światowej i na legendzie Piłsudskiego. Podobnie jak Polacy z Legionów, Żydzi z Bejtaru ćwiczyli posługiwanie się bronią i czekali na dogodny moment wybuchu ogólnego konfliktu. Dokładnie tak jak Piłsudski w Austrii w latach 1910 – 1914. Zdecydowana większość członków organizacji wyszła z polskiego systemu edukacyjnego i przesiąkła jego podstawowym przesłaniem mesjanizmu – kiedy Bejtar wdawał się w burdy z lewicowymi organizacjami żydowskimi, jego bojownicy intonowali polskie pieśni patriotyczne.

Umundurowani i uzbrojeni członkowie Bejtaru występowali podczas polskich uroczystości publicznych, obok polskich harcerzy i żołnierzy. Szkolenia dla nich dla nich w posługiwaniu się bronią organizowały polskie instytucje państwowe i prowadzili je polscy oficerowie wywodzący się z Legionów Polskich. Jeden z przywódców Bejtaru, Menachem Begin wezwał jej członków do obrony granic Polski w razie wybuchu wojny. W swoich gazetach bejtarowcy pisali o dwóch ojczyznach Palestynie i Polsce. Dwie flagi – syjonistyczną i polską – wywieszali do ostatniej chwili funkcjonowania organizacji w Polsce podczas powstania w getcie w 1943 r. zawisły one na budynku kwatery Żydowskiego Związku Wojskowego. 

Te wszystkie fakty, które powyżej przedstawiłem, przypomniał niedawno timothy Snyder w książce pt. „Czarna Ziemia – Holokaust jako ostrzeżenie”. Czy o tej przeszłości  premier Izraela Binjamin Netanjahu zapomniał? Czy nie wie, że członkowie Bejtaru na motocyklach wzięli udział w uroczystościach pogrzebowych Piłsudskiego, jadąc w zdyscyplinowanym szyku z polskimi i syjonistycznym flagami w dłoniach? Czy nie pamięta, że członkowie Bejtaru – tak samo jak wszyscy Polacy –recytowali polskich poetów romantycznych, których uważali za swoich poetów za swoich wieszczów?

Abraham Stern wybitny żydowski pisarza otaczał czcią Piłsudskiego i jego nowe państwo polskie. A. Stern w 1030 roku zrezygnował z literatury na rzecz polityki, przybył do Polski do kraju, którego kultura przesiąknął. Stern po polsku pisał romantyczne wiersze – w których słychać było strofy Mickiewicza i Słowackiego. Stern był jednym z przywódców Irgun, militarystycznej organizacji terrorystycznej i złożył polskim władzom propozycje by polscy instruktorzy szkolili jego podwładnych. Polska poparła ten pomysł. W ciągu kilku miesięcy ruszyły ćwiczenia na Wołyniu, gdzie Wojsko Polskie pd lat szkoliło Bejtar, oraz szkolenia w Rembertowie na obrzeżach Warszawy.

Województwo wołyńskie stało się punktem etapowym potajemnej i nielegalnej emigracji żydowskich rewolucjonistów do Palestyny. Przeszkoleni przez Polaków bojownicy Bejtaru i Irgunu, stanowili w kilka lat później kadrę tworzącej się armii izraelskiej, która rozgromiła Arabów w 1948 roku. Jozewski – wojewoda wołyński -, który wspierał żydowskich rewolucjonistów – w przeszłości był najważniejszym działaczem ruchu prometejskiego, który pomagał także Ukraińcom w ich walce przeciwko sowietom. Jego bohaterami byli Piłsudski i Żabotyński. Rozumiał od doskonale – tak jak reszta oficerów polskich Legionów -, że Żydom niepodległe państwo jest równie potrzebne jak niegdyś Polakom.

Żydzi, którzy chcieli powołać do życia swoje państwo na terenie Palestyny studiowali dzieje naszego przywódcy  - Piłsudskiego. Byli nim zafascynowani. Bejtar widział w nim legionistę  z 1018 roku, który oswobadza Polske z niewoli. . Irgun spiskowca i budowniczego państwa z czasów Polskie Organizacji Wojskowej. Przywódcy państwa polskiego, przywódcy II Rzeczpospolitej popierali i wspierali powołanie do życia państwa Izrael. W 1943 roku generał Anders zgadza się na opuszczenie przez kilkuset Żydów Armii Polskiej, która stacjonowała w Palestynie. Polski generał spotyka się także   z kapitanem polskiej armii Menachem Begin – żydowskim nacjonalistą -, którego oficjalnie oddelegowuje do prac z Żydami, którzy opuścili jego armię. Przekazuje mu także sporo broni i ładunków wybuchowych. Polska była głównym sprawczym czynnikiem powstania niepodległego państwa Izrael. Rozkazy w armii izraelskiej do 1956 roku wydawano w języku polskim. W Knesecie – izraelski parlament – były dwa oficjalne języki; hebrajski i polski. Większość dyskusji politycznych odbywała się w języku polskim. Czy o tym Żydzi w Izraelu już nie pamietają?

Paweł Paleczny

Komentarze   

+3 #1 Andrzej 2018-02-24 18:26
Oczywiscie ze nie pamietaja bo maja ponad 90 lat. Weszlo mlode pokolenie ktore jest zainteresowane innymi historiami. Ojcem izraela jest Stalin, ktory przeslal Czeska bron - doslownie w ostatniej chwili. Slyszalem ze oficerowieskolili siew Polsce ale po II Wojnie Swiatowej.
Cytować
+3 #2 Pol 2018-02-27 01:11
Historia zatoczyla kolo...z ziemi egipskiej przez Iberie german ie do Polski i z kraju uwielbionego domem nazwanego powróciła dnia nastepnego-do siebie...od zachodu na wschód po zachód i wśchodzi do domu ...Bożego swego!:)... Niezapomniane
Cytować
+1 #3 Lolel 2018-03-02 11:23
--- #2 Proszę o podpowiedź. Jeśli mam coś cycywać, to chcę wiedzieć, kto jest autorem tekstu.
Cytować

Dodaj komentarz

Wypełnij ankiete

Czy uważasz, że ustawa "dezubekizacyjna" zgodna jest z zasadami demokratycznego państwa prawa?
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
Total Votes:
First Vote:
Last Vote:

Portal sila-lewicy.pl powstał z inicjatywy niezależnych dziennikarzy z myślą o propagowaniu w przestrzeni medialnej zjednoczenia polskiej lewicy w jedną partię. Uważamy, że tylko silna partia lewicowa powstała z połączenia SLD i Partii Razem (do której dołączą lewicowe czy ekologiczne stowarzyszenia) jest w stanie powstrzymać degradację cywilizacyjną i kulturową jakiej jesteśmy świadkiem pod rządami PiS-u. Likwidacja trójpodziału władzy, podporządkowanie sądów władzy wykonawczej, wzrost nastrojów nacjonalistycznych, a nawet rasistowskich są bezpośrednim efektem rządów PiS -u.

Z przyjemnością nawiążemy współpracę ze wszystkimi, którzy mogliby przyczynić się do tworzenia i popularyzacji serwisu.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.