Praca magisterska premiera Morawieckiego jest skandalem naukowym i moralnym

Premier Mateusz Morawiecki jest synem Kornela Morawieckiego, założyciela „Solidarności Walczącej”, kreowanego dzisiaj na narodowego bohatera. To co jest szokujace to fakt, że M. Morawiecki pracę magisterska z historii obronioną w 1992 roku na Uniwersytecie Wrocławskim pisał własnie o ojcu i jego organizacji. Tytuł pracy: Geneza i pierwsze lata „Solidarności Walczącej”. Już pierwsze zdanie pracy magisterskiej zdumiewają:

 „Pisanie pracy z historii najnowszej, historii ostatnich lat, ma swoje wady i zalety. Zasadniczą wadą jest niezakończenie procesu dziejowego, a co za tym idzie, niemożność spojrzenia na zachodzące zmiany i wydarzenia z perspektywy kilkunastu, kilkudziesięciu lat albo wieków.”. 

Innymi słowy M. Morawiecki nie pisał pracy magisterskiej z historii najnowszej, tylko hagiografie i apoteozę swojego ojca i jego organizacji. Curiosum. Kto z profesorów UW na taką tematykę – i dlaczego – się zgodził? Praca jest nudna i praktycznie dzisiaj nieczytelna, po kilku stronach – mimo, że temat mnie osobiście pasjonuje – zrezygnowałem z lektury. Dlaczego? Nieporadny język, nieumiejętność formułowania myśli, nieumiejętność przedstawienia i charakterystyki politycznych nurtów kształtujących konflikty wewnątrz „Solidarności”.

 W pewnym momencie zdałem sobie sprawę, ze M. Morawiecki nie czytał – a jeżeli czytał, to nie zrozumiał – tak podstawowych dla historii politycznej Polski dzieł jak „Rewolucja bez rewolucji” Leszka Moczulskiego, że cały krytyczny pod adresem historii Polski nurt myśli lewicowej np. J. Kuronia czy A. Michnika, jest mu kompletnie obcy i niezrozumiały. Liczy się tylko patriotyzm – oczywiście radykalny, oczywiście bezkompromisowy.

 Jednak zmusiłem się do dalszej lektury i nie żałuje, ponieważ w dalszej części pracy M. Morawiecki wyjawił nazwiska  towarzyszy z podziemia, których bezpieka złamała. W rozdziale "Aresztowania i przesłuchania" ujawnił nazwiska osób, które po aresztowaniach poszły na współpracę z SB i donosiły na kolegów. 

  "W wypadku osób, które nie sprawdziły się w warunkach konspiracji lub uległy zabiegom SB podczas śledztwa, nie ma chyba konieczności zatajania ich nazwisk" - napisał Mateusz Morawiecki. Ale dalej napisał nie zdając sobie sprawy z logicznych absurdów zdania, cytuję:

 "Winę za ich chwile załamania ponoszą przede wszystkim nie oni sami, lecz ci, którzy do tego załamania doprowadzili".

 Logika, która wytłumaczy wszystko, nawet szmalcownika, który sprzedawał Żydów hitlerowcom, bo przecież to własnie hitlerowcy i ich terror doprowadził do załamania się moralnego szmalcownika. Praca magisterska premiera M. Morawieckiego  jest absurdem stekiem bzdur i donosów publicznych na własnych kolegów. Jedno tylko dziwi – dlaczego profesura UW zgodziła się na tak kuriozalny temat – syn pisze o ojcu -, przecież już podstawy metodologii historycznej (syn nie może być obiektywny)  powinny jego promotorów skłonić do zmienienia tematu pracy. To był naprawdę skandal ta praca magisterska premiera rządu polskiego.

K. Kuraś

 

Komentarze   

+8 #1 Tomasz 2018-02-20 22:56
mam pytanie, kto był promotorem tej pracy?
Cytować
+8 #2 pisanie referatu 2018-04-22 20:38
Gratulacje dla autora. Interesujący artykuł, a to w dzisiejszych
czasach rzadkość!
Cytować
0 #3 praca licencjat 2018-06-05 05:15
Nowatorskie podejście do tematu. Gratulacje dla autora.
Cytować
0 #4 praca licencjat 2018-06-15 15:10
Czy tak jest w rzeczywistości nie wiem, poza tym z wieloma
elementami nie mogę się zgodzić, ale i tak jest całkiem
nieźle.
Cytować
0 #5 pisanie referatu 2018-07-08 07:55
W końcu ktoś poruszył ten wątek. Brawo dla autora.
Pozdrawiam

Feel free to visit my weblog pisanie referatu: http://pracamagisterskapomoc.pl/
Cytować
0 #6 prace zaliczeniowe 2018-07-09 02:33
Nowatorskie podejście do tematu. Gratulacje dla
autora.
Cytować
0 #7 praca dr 2018-07-10 21:08
Bardzo ciekawe ujęcie tematu. Niestety nie mogę zgodzić się ze wszystkimi
stwierdzeniami.
Cytować
0 #8 pisanie referatu 2018-07-21 15:44
Zagadnienie przedstawione na najwyższym poziomie.
Cytować
0 #9 Prace inżynierskie 2018-08-03 01:37
Zagadnienie nie zostało przedstawione w pełni, wiele elementów
zostało pominiętych ale i tak uważam, że jest nieźle.
Zdecydowanie wyróżnia się na tle innych:)
Cytować
0 #10 abka.pl 2018-09-11 00:10
Nie mogło być lepiej. Świetnie. Pozdrawiam
Cytować

Dodaj komentarz

Wypełnij ankiete

Czy uważasz, że ustawa "dezubekizacyjna" zgodna jest z zasadami demokratycznego państwa prawa?
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
Total Votes:
First Vote:
Last Vote:

Portal sila-lewicy.pl powstał z inicjatywy niezależnych dziennikarzy z myślą o propagowaniu w przestrzeni medialnej zjednoczenia polskiej lewicy w jedną partię. Uważamy, że tylko silna partia lewicowa powstała z połączenia SLD i Partii Razem (do której dołączą lewicowe czy ekologiczne stowarzyszenia) jest w stanie powstrzymać degradację cywilizacyjną i kulturową jakiej jesteśmy świadkiem pod rządami PiS-u. Likwidacja trójpodziału władzy, podporządkowanie sądów władzy wykonawczej, wzrost nastrojów nacjonalistycznych, a nawet rasistowskich są bezpośrednim efektem rządów PiS -u.

Z przyjemnością nawiążemy współpracę ze wszystkimi, którzy mogliby przyczynić się do tworzenia i popularyzacji serwisu.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.