Ruch Obywatelskiego Nieposłuszeństwa

Gdy rząd i podległa mu administracja łamie zasady zawarte w Konstytucji, wtedy obywatel ma nie tylko prawo, ale i obowiązek wypowiedzieć państwu posłuszeństwo. Takie jest przesłanie Władysława  Frasyniuka, który odmówił, stawienia się na przesłuchanie do prokuratury w charakterze podejrzanego o popełnienie przestępstwa podczas kontr – miesięcznicy smoleńskiej 10 czerwca 2016 roku. Zasadę obywatelskiego nieposłuszeństwa, przywódca „Solidarności” sformułował jasno w programie TVN „Fakty po faktach” wyemitowanego 12 stycznia br. Jeżeli rząd łamie zasady zawarte w Konstytucji – zasady obowiązujące zarówno rządzących jak i rządzonych – wtedy obywatel musi wypowiedziec państwu posłuszeństwo, gdyż tylko jego sprzeciw może uratować od prawnej anarchii społeczeństwo jak i państwo bedące wyrazem wolnej woli wszystkich obywateli.

Wypowiedź W. Frasyniuka można traktować jako manifest polityczny tej części społeczeństwa obywatelskiego, która postanowiła wypowiedziec otwartą walkę rządowi PiS i która ma kompletnie dosyć amatorszczyzny politycznej partii opozycyjnych, które skompromitowały się po raz kolejny w Sejmie w trakcie głosowań nad ustawami aborcyjnymi. Władysław Frasyniuk powtarza gest wielkiego filozofa amerykańskiego Henry Dawid T H O R E A U, który w pierwszej połowie XIX sformułował w eseju pt. „Obywatelskie nieposłuszeństwo” zasady, które dzisiaj propaguje bohater solidarnościowego podziemia. Przypomnijmy kilka zasad, które sformułował amerykański filozof w swoim  sławnym eseju:

„Wszyscy ludzie uznają prawo do rewolucji, to znaczy prawo do odmowy posłuszeństwa oraz prawo do występowania przeciwko rządowi, kiedy jego tyrania albo nieudolność przybierają zbyt wielkie rozmiary i stają się nie do zniesienia.”.

Demokracja nie powstanie:

„Dopóty nie powstanie naprawdę walne i oświecone państwo, dopóki państwo nie uzna jednostki za mocniejszą od siebie i niezależną siłę, z której wywodzi się cała jego własna siła i władza, oraz dopóki nie będzie odpowiednio tej jednostki traktowało.”.

Czy w Polsce powstanie Ruch Obywatelskiego Nieposłuszeństwa?

 

Redakcja portalu

Polub nasz fanpage na facebook

 

Dodaj komentarz

Wypełnij ankiete

Czy uważasz, że ustawa "dezubekizacyjna" zgodna jest z zasadami demokratycznego państwa prawa?
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
Total Votes:
First Vote:
Last Vote:

Portal sila-lewicy.pl powstał z inicjatywy niezależnych dziennikarzy z myślą o propagowaniu w przestrzeni medialnej zjednoczenia polskiej lewicy w jedną partię. Uważamy, że tylko silna partia lewicowa powstała z połączenia SLD i Partii Razem (do której dołączą lewicowe czy ekologiczne stowarzyszenia) jest w stanie powstrzymać degradację cywilizacyjną i kulturową jakiej jesteśmy świadkiem pod rządami PiS-u. Likwidacja trójpodziału władzy, podporządkowanie sądów władzy wykonawczej, wzrost nastrojów nacjonalistycznych, a nawet rasistowskich są bezpośrednim efektem rządów PiS -u.

Z przyjemnością nawiążemy współpracę ze wszystkimi, którzy mogliby przyczynić się do tworzenia i popularyzacji serwisu.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.