Uwolnijmy Warszawę od Pałacu Kultury (Pałacu Stalina)

Wyburzenie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie jest konieczne mówią jedni, ale niemożliwe odpowiadają drudzy. 

 Konieczne, ponieważ Pałac Kultury niszczy pejzaż miasta jest obcym ciałem kulturowym w sercu stolicy Polski, jest symbolem ucisku, symbolem panowania komunizmu nad Polską. 

Niemożliwe odpowiadają drudzy Pałac Kultury to 40 milionów cegieł, 26 tysięcy ton stali, 50 tysięcy ton marmuru, niepoliczone miliony ton cementu –ile do tego trzeba ciężarówek, dźwigów, ilu ludzi? I gdzie ten gruz wywozić. 

 Sama operacja wyburzania budynku sparaliżowałaby na kilka miesięcy centrum stolicy. Tylko do wywiezienia stali byłoby potrzebnych ponad tysiąc kursów największych, ponad 20- tonowych wywrotek. Po PKiN w centrum Warszawy zostałby gigantyczny, wielopiętrowy krater. Wyburzenie PKiN mogłoby kosztować nawet 900 milionów złotych - wynika z raportu przygotowanego przez stołeczny ratusz kilka lat temu. 

Co to jest 900 milionów złotych odpowiadają pierwsi, jeżeli dzięki wyburzeniu Pałacu Kultury Warszawa znowu stałaby się sobą. Żeby Warszawa była Warszawa, trzeba Pałać Stalina wyburzyć jak najszybciej. Pałac Kultury to „monstrum babilońskie” pisał wybitny krytyk literacki Tomasz Burek, Władysław Broniewski – komunistyczny poeta - nazwał go „koszmarnym snem pijanego cukiernika”, lud Warszawy ochrzcił go „pekinem”. 

Ta groza architektoniczna nadal góruje nad Warszawą, nadal niszczy nasze miasto , nadal duch Stalina rządzi naszymi oczyma, które cały czas widzą tą oazę brzydoty i złego smaku jakim jest Pałac Kultury – Pałac Stalina. 

Patriotyczny bełkot – odpowiadają drudzy. Pałac Kultury dla pokolenia urodzonego po 1945 jest synonimem Warszawy. Jest jej częścią tak jak kolumna Zygmunta czy Zamek Królewski. Przyzwyczailiśmy się do niego i nawet polubiliśmy. 

Właśnie dlatego, że do tej azjatyckiej grozy się przyzwyczailiśmy, należy ja zburzyć – odpowiadają pierwsi. W tym mieście, które jest symbolem walki Polaków o wolność i niepodległość nadal króluje architektura rosyjsko –sowieckiej dominacji. Nad tym miastem, w którym generał Suworow dokonał 4 listopada 1794 roku rzezi mieszkańców Pragi, nadal króluje rosyjski Pałac. Obrona Warszawy rozpoczęta 6 września 1831 była ostatnia bitwa Powstania Listopadowego. Każde polskie dziecko uczyło się na pamięć „Reduty Ordona” w którym A. Mickiewicz opisał bohaterstwo polskich żołnierzy i grozę rosyjskiej cywilizacji i w tym wierszu padają słowa, które są przesłaniem do nas:

Bo dzieło zniszczenia

W dobrej sprawie jest święte, jak dzieło tworzenia

 

Zburzenia Pałacu Stalina jest dziełem tworzenia wolnej architektonicznie Warszawy. Jak pięknie pisał Wiktor Hugo : „architektura była główna kroniką ludzkości”. Pałac Stalina jest kronika naszego zniewolenia, naszego o upodlenia, naszego wynarodowienia. 

Trzeba go zniszczyć, to niemożliwe, ale konieczne. Trzeba zacząć o tym dyskutować, rozmawiać. Trzeba spróbować wyobrazić sobie Warszawę uwolnioną od Pałacu Stalina. 

Dlatego redakcja sila-lewicy.pl rozpisuje konkurs na wiersz o Warszawie oswobodzonej od Pałacu Stalina.

Wiersze należy przesyłać na adres:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Najlepszy utwór otrzyma nagrodę w wysokości 300 zł. 

Wszystkie wiersze będą publikowane na stronie głównej portalu sila-lewicy.pl 

Zapraszamy do rozmowy i dyskusji o Warszawie. 

 

redakcja sila-lewicy.pl

Dodaj komentarz

Wypełnij ankiete

Czy uważasz, że ustawa "dezubekizacyjna" zgodna jest z zasadami demokratycznego państwa prawa?
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
Total Votes:
First Vote:
Last Vote:

Portal sila-lewicy.pl powstał z inicjatywy niezależnych dziennikarzy z myślą o propagowaniu w przestrzeni medialnej zjednoczenia polskiej lewicy w jedną partię. Uważamy, że tylko silna partia lewicowa powstała z połączenia SLD i Partii Razem (do której dołączą lewicowe czy ekologiczne stowarzyszenia) jest w stanie powstrzymać degradację cywilizacyjną i kulturową jakiej jesteśmy świadkiem pod rządami PiS-u. Likwidacja trójpodziału władzy, podporządkowanie sądów władzy wykonawczej, wzrost nastrojów nacjonalistycznych, a nawet rasistowskich są bezpośrednim efektem rządów PiS -u.

Z przyjemnością nawiążemy współpracę ze wszystkimi, którzy mogliby przyczynić się do tworzenia i popularyzacji serwisu.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.