Pontyfikat Jana Pawła II odpowiedzialny za "Kler"

Film „Kler” pokazuje Kościół Katolicki w Polsce jako instytucje całkowicie świecką w której nie panują prawa boskie tylko, pieniądz, prestiż i władza. Film „Kler” desakralizuje Kościół Katolicki w naszym kraju, przedstawia ten aspekt jego funkcjonowania, który od dawna szokuje nie tylko zawodowych antyklerykałów , ale także wierzących i praktykujących katolików.

Kiedy zaczął się kryzys Kościoła Katolickiego w Polsce? Otóż – wiem, ze to stwierdzenie może szokować – wraz z wyborem Kardynała Wojtyły na Papieża. Od tego momentu aż do śmierci Papieża Kościół w Polsce wyjęty był spod wszelkiej krytyki, a Papież zmieniony w bohatera narodowego, nietykalnego, świętego za życia.

Polaków ogarnęło szaleństwo – pierwszym jego skutkiem był gwałtowny wzrost powołań – młodzi ludzie ze wsi i małych miasteczek stawali się zakonnikami i księżmi bo to był świetny i sowicie opłacany kanał kariery. Ten kler, ukształtowany w latach zwycięstw Kościoła w Polsce – w latach 70 –tych i 80 – tych – był zaprzeczeniem, zarówno w sensie materialnym jak i duchowym, swoich starszych braci walczących z nazizmem i komunizmem.

Ten kler był często nastawiony konsumpcyjnie i czuł się władca Polski. Księża zatracali poczucie rzeczywistości – nie pamiętali o tym, że duchowny Kościoła Katolickiego jest żyjącym świętym, człowiekiem dążącym do świętości. Zapominali o celibacie. Zapominali o tym, że najważniejsze w Kościele są dobra duchowne a nie materialne. Il

e razy, każdy kto miał kontakt z Kościołem, musiał sięgać do portfela, żeby coś załatwić; a to pogrzeb chrześcijański, a to inne papierki. Sam kładłem na stół kopertę i patrzyłem przerażony jak ksiądz ja bierze, przelicza pieniądze i następnie podpisuje stosowny papierek. W dodatku w latach 80 –tych w czasach stanu wojennego parafie dystrybuowały wśród wiernych dary przysyłane przez zachodnich obywateli. To był proceder skrajnie demoralizujący. Kościół rozdawał nie skarby duchowe, lecz skarby materialne.

 Takie są przyczyny kryzysu, który przeżywa aktualnie Kościół Katolicki. Po euforii polskiego Papieża, upadek w piekło.

K. K.

Komentarze   

+6 #1 Adam 2018-10-03 11:58
Lewica swego czasu (po 89 roku) lizała "otwór wydalniczy" KK bez znieczulenia i bez zażenowania i jak na tym wyszła, to już wiemy. Dała się ograć jak dzieci. Dlatego obecne deklaracje ostrego kursu są przynajmniej dla mnie mało wiarygodne, choć przyznają, że serce ma po lewej stronie...
Cytować
+1 #2 slawek.ja 2018-10-03 15:56
Sorry, ale ten krótki artykuł, to jakieś dyrdymały i groch z kapustą

Przecież historia kościoła kat. od zawsze obficie naznaczona jest krwią, cierpieniem, oszustwem, niesprawiedliwością i wyzyskiem - i to nie tylko w PL, ale w każdym kraju, gdzie ta instytucja ma swoje czarne, lepki macki

Masowe morderstwa, ludobójstwa, gwałty, tortury, egzekucje, wywłaszczenia, bicie, szykanowanie, wspieranie wygodnych, przychylnych, a krwiożerczych, okrutnych lub szalonych reżimów i władców, układy, mafie, pedofilia, burdele dla księży, sadyzm, lobbing i kasa, zawsze na pierwszym miejscu kasa, kasa, kasa, mająca zapewnić władzę i bezkarność - toż to było przed papieżem - obrońcą pedofilii, zbrodniarzy i beatyfikatorem wszelkiej maści zwyrodnialców, psychopatów, z "matką" Teresą z Kalkuty na czele
Cytować

Dodaj komentarz

Wypełnij ankiete

Czy uważasz, że ustawa "dezubekizacyjna" zgodna jest z zasadami demokratycznego państwa prawa?
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
Total Votes:
First Vote:
Last Vote:

Portal sila-lewicy.pl powstał z inicjatywy niezależnych dziennikarzy z myślą o propagowaniu w przestrzeni medialnej zjednoczenia polskiej lewicy w jedną partię. Uważamy, że tylko silna partia lewicowa powstała z połączenia SLD i Partii Razem (do której dołączą lewicowe czy ekologiczne stowarzyszenia) jest w stanie powstrzymać degradację cywilizacyjną i kulturową jakiej jesteśmy świadkiem pod rządami PiS-u. Likwidacja trójpodziału władzy, podporządkowanie sądów władzy wykonawczej, wzrost nastrojów nacjonalistycznych, a nawet rasistowskich są bezpośrednim efektem rządów PiS -u.

Z przyjemnością nawiążemy współpracę ze wszystkimi, którzy mogliby przyczynić się do tworzenia i popularyzacji serwisu.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.