Od Lutra do "Kleru"

Kościół Katolicki w Polsce zdaje sobie doskonale sprawę, że akcja propagandowa oskarżająca księży o pedofilie i inne zboczenia seksualne, jest kontynuacją walki z katolicyzmem, która zapoczątkował pięć wieków temu M. Luter, twórca protestantyzmu.  Cała propaganda skierowana przeciwko księżom oparta jest  – rzecz jasna ci, którzy nią kierują nie maja o tym zielonego pojęcia – na prostym spostrzeżeniu Lutra, że ciało zwycięży zawsze z duchem, że żądza seksualna zawsze pokona wiarę. Ci, którzy temu przeczą są hipokrytami, kłamcami i zboczeńcami – a więc wszyscy księża katoliccy są potencjalnymi przestępcami seksualnymi, ponieważ przysięgają żyć w celibacie.

Świętość w świetle dzisiejszej kultury jest przestępstwem, dlatego starcie cywilizacyjne między chrześcijaństwem a raczej katolicyzmem i współczesną kulturą ma tak dramatyczny przebieg i będzie w najbliższym czasie coraz bardziej się nasilało. Jak pamiętamy pierwsze starcie między katolicyzmem i filozofia neoliberalną  nastąpiło w momencie uchwalania Konstytucji Unii Europejskiej, której założenia zostały sformułowane przez Kanta – ucznia M. Lutra. Niemiecki filozof  w ‘’Krytyce czystego rozumu’’ dokonał oddzielenia wiary od wiedzy. Wiara jest dla niego czymś subiektywnym nie mającym nic wspólnego z racjonalnym poznaniem.

Wiara i rozum są wg. niego nie do pogodzenia. To przekonanie jest kamieniem węgielnym neoliberalnego światopoglądu, którego przedstawiciele – zgodnie z logiką kantowskiej filozofii – twierdzą, że wiara jest czymś osobistym niekomunikowalnym i dlatego odnosi się ona tylko do sfery prywatnej i nie powinna odgrywać żadnej roli w polityce i życiu społecznym. I dlatego – i tylko dlatego – twórcy Konstytucji UE wykreślili chrześcijaństwo z katalogu wartości tworzących Europę. Faktem podstawowym, który rozstrzygnie o wyniku tej kulturowej wojny, jest jednak coraz szersze przekonanie katolików, że ich wiara jest oparta na odruchu irracjonalnym. 

Co zadziwia w dzisiejszej recepcji protestantyzmu to fakt, że wielkie rzesze katolików rozumieją ‘’wiarę’’ jako akt irracjonalny czyli rozumieją ją zgodnie z zasadami panującymi w teologii luterańskiej. Nastąpiło coś co można nazwać ‘’protestantyzacją katolicyzmu’’. Konkretnym wyrazem tego stanu rzeczy jest ruch ekumeniczny, którego celem jest zamazanie fundamentalnych różnic między katolicyzmem i protestantyzmem. Zauważmy, że pojawienie się ekumenizmu religijnego było warunkiem koniecznym powstania ‘’ekumenizmu politycznego’’, który ucieleśnia się w budowie Unii Europejskiej.  

Uczeń Lutra, I. Kant w swojej ‘’Krytyce czystego rozumu’’ stwierdził stanowczo : ‘’Musiałem obalić wiedzę by zrobić miejsce dla wiary’’. Wiara zgodnie z jego teorią poznania nie ma żadnego punktu stycznego z nauką. Jest przekonaniem subiektywnym, czyli jej założenia nie mogą wpływać na formułowanie reguł życia społecznego i politycznego. Współcześni politycy zachodni zostali uformowani właśnie w perspektywie kantowskiej filozofii i dlatego uważają oni, że coś takiego jak ‘’wartości chrześcijańskie’’ nie ma prawa funkcjonować w sferze społecznej.  Jak widzimy funkcjonowanie liberalnej cywilizacji oparte jest na założeniu, że osobą religijną można być tylko we wnętrzu własnego sumienia.

Założenie to jest niepodważalne jeżeli zgadzamy się jednocześnie z twierdzeniem, że wiara w Boga jest aktem irracjonalnym nie mającym nic wspólnego z racjonalną analizą rzeczywistości. Stąd wniosek, że zasady moralne chrześcijaństwa mogą być wprowadzane w życie tylko wtedy gdy teologia odzyska swój status : ’’wiedzy rozumowej nie naruszającej ani treści Objawienia, ani nie popadającej w sprzeczność z rozumem’’  . Innymi słowy odbudowanie więzi między wiarą i rozumem jest warunkiem koniecznym ograniczenia samoniszczącej się machiny jaką jest współczesna cywilizacja neoliberalna. Tylko wtedy Kościół Katolicki może atak kultury opartej na seksie skutecznie zneutralizować.

 A. A.

 

Dodaj komentarz

Wypełnij ankiete

Czy uważasz, że ustawa "dezubekizacyjna" zgodna jest z zasadami demokratycznego państwa prawa?
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
Total Votes:
First Vote:
Last Vote:

Portal sila-lewicy.pl powstał z inicjatywy niezależnych dziennikarzy z myślą o propagowaniu w przestrzeni medialnej zjednoczenia polskiej lewicy w jedną partię. Uważamy, że tylko silna partia lewicowa powstała z połączenia SLD i Partii Razem (do której dołączą lewicowe czy ekologiczne stowarzyszenia) jest w stanie powstrzymać degradację cywilizacyjną i kulturową jakiej jesteśmy świadkiem pod rządami PiS-u. Likwidacja trójpodziału władzy, podporządkowanie sądów władzy wykonawczej, wzrost nastrojów nacjonalistycznych, a nawet rasistowskich są bezpośrednim efektem rządów PiS -u.

Z przyjemnością nawiążemy współpracę ze wszystkimi, którzy mogliby przyczynić się do tworzenia i popularyzacji serwisu.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.