Polexit rozpoczęty - KE zaskarża Polskę do TSUE

Czy to początek Polexitu? Dzisiaj Komisja Europejska skierowała do Trybunału Sprawiedliwości UE skargę na Polskę w sprawie prezydenckiej ustawy o Sądzie Najwyższym. Bruksela prosi Trybunał o zablokowanie czystki emerytalnej sędziów i przywrócenie na stanowiska już przez decyzje prezydenta A. Dudy usuniętych.

 Przypominamy, że Komisja Europejska zaskarży przepisy umożliwiające usuwanie z Sądu Najwyższego najstarszych sędziów. Ich autorem jest prezydent Andrzej Duda, który obniżył sędziom wiek emerytalny z 70 do 65 lat i zapewnił sobie prawo do decydowania, którzy mogą orzekać dłużej. Na tej podstawie Duda od lipca usiłuje usunąć z SN 21 osób, ale część sędziów nie podporządkowała się ustawie. 

 Wynika z tego, że  według KE polska ustawa o SN nie jest zgodna z prawem UE, ponieważ narusza zasadę niezależności sądownictwa, w tym zasadę nieusuwalności sędziów . W poniedziałek unijni komisarze zgodzili się zaskarżyć Polskę. Zgodność ustawy z unijnymi przepisami oceni teraz Trybunał Sprawiedliwości UE. A ponadto KE chce przywrócenia  stanu sprzed reformy, czyli przywrócenia sędziów, którzy odeszli na tzw. emeryturę. 

 To oznacza także, że już za tydzień - tak jak w przypadku Puszczy Białowieskiej - unijny Trybunał może wydać postanowienie nakazujące wstrzymanie działań kontrowersyjnych przepisów ustawy o SN do czasu,  aż zapadnie ostateczny wyrok. KE występuje o rozpatrzenie sprawy przez sędziów w Luksemburgu w trybie przyspieszonym.

 KE Chce również, by TSUE wydał tymczasową decyzję zabezpieczającą (tzw. środki tymczasowe), aby do czasu wydania ostatecznego orzeczenia niektóre przepisy ustawy o Sądzie Najwyższym pozostały zawieszone. Tryb przyspieszony, o który wnioskuje KE oznacza, że wyrok w głównej sprawie zapadnie w ciągu kilku miesięcy, prawdopodobnie do pół roku. Sprawa ta będzie rozpatrywania równolegle do kwestii pytań prejudycjalnych, które zadali trybunałowi sędziowie Sądu Najwyższego. 

 Wnioski są ewidentne; jeżeli PiS będzie kontynuował swoją „reformę” sądownictwa to nieuchronnie Polska znajdzie się na marginesie UE, co będzie miało wpływ na przyznanie nam unijnych dotacji. Staniemy się bękartem Europy, a wtedy partia J. Kaczyńskiego będzie zmuszona – rzecz jasna w imię suwerenności narodowej – wystąpić z UE. 

red. sila-lewicy.pl

Dodaj komentarz

Wypełnij ankiete

Czy uważasz, że ustawa "dezubekizacyjna" zgodna jest z zasadami demokratycznego państwa prawa?
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
Total Votes:
First Vote:
Last Vote:

Portal sila-lewicy.pl powstał z inicjatywy niezależnych dziennikarzy z myślą o propagowaniu w przestrzeni medialnej zjednoczenia polskiej lewicy w jedną partię. Uważamy, że tylko silna partia lewicowa powstała z połączenia SLD i Partii Razem (do której dołączą lewicowe czy ekologiczne stowarzyszenia) jest w stanie powstrzymać degradację cywilizacyjną i kulturową jakiej jesteśmy świadkiem pod rządami PiS-u. Likwidacja trójpodziału władzy, podporządkowanie sądów władzy wykonawczej, wzrost nastrojów nacjonalistycznych, a nawet rasistowskich są bezpośrednim efektem rządów PiS -u.

Z przyjemnością nawiążemy współpracę ze wszystkimi, którzy mogliby przyczynić się do tworzenia i popularyzacji serwisu.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.