J. Kaczyński - Machiavelli III Rzeczpospolitej

Demokracja jest zaprzeczeniem rewolucji. Rewolucja jest z definicji antydemokratyczna. W jakim sensie rządy PiS, zdobyte w legalny, demokratyczny sposób, można nazwać rewolucyjnymi? Rewolucja J. Kaczyńskiego „pożera” – na naszych oczach – demokrację.   Co, jakie procesy polityczne i społeczne, doprowadziły do paradoksalnego stanu politycznego w naszym kraju, który –spora część Polaków po obu stronach barykady – nazywa demokratyczną rewolucją? 

Na to pytanie intuicyjnie wszyscy zainteresowani odpowiadają automatycznie: wojna domowa  miedzy PiS i PO, wykopała przepaść między Polakami, nie tylko polityczną ale przede wszystkim moralną i semantyczną. Co to oznacza? Jeżeli nie ma wspólnego języka to nie ma warunków do prowadzenia dialogu – jeżeli nie ma warunków do prowadzenia dialogu, to nie ma możliwości dojścia do kompromisu nie wspominając o porozumieniu miedzy zwalczającymi się obozami. Demokracja bez dialogu i kompromisu nie istnieje. 

Paliwem rewolucji demokratycznej PiS –u  jest nienawiść. Nie po raz pierwszy w historii nienawiść miedzy podzielonym narodem doprowadziła do rewolucji. Rewolucja angielska z XVII wieku jest klasycznym przykładem przewrotu, którego podłożem była nienawiść purytanów do katolików i pogarda tych ostatnich do wyznawców Lutra i Kalwina . Zwolennicy PiS są katolicko-narodowymi purytanami wzbudzającymi żywiołową i zapiekłą pogardę dużej części polskiego społeczeństwa kultywującego laickie wzorce zachowania. Ten konflikt jest ważniejszy niż kultura demokratyczna, w imię tego konfliktu można okupować Sejm, w imię tego konfliktu można niszczyć demokrację, której założenia są coraz mniej szanowane przez Polaków. 

Wywoływanie  konfliktu, politycznego ciągłe prowokowanie przeciwnika do gwałtownej reakcji  jest podstawowym narzędziem aktualnej strategii PiS, dokładnie tak samo postępowało PO wobec śp. prezydenta L. Kaczyńskiego i PiS, od 2005 roku. Jednak PiS do swojego klasycznego dyskursu politycznego wprowadził po wyborach parlamentarnych w 2016 roku i ukonstytuowaniu rządu premier Beaty Szydło, nowe zaskakujące elementy odwołujące się bezpośrednio do  źródeł europejskiej cywilizacji i kultury demokratycznej. 

Od listopada 2015 roku od momentu zdemolowania autorytetu Trybunału Konstytucyjnego możemy obserwować proces zastępowania autorytetu elit przez autorytet ludu. Proces ten jest kierowany przez przywódcę tej rewolucji Jarosława Kaczyńskiego, odwołującego się w swoich wypowiedziach – nie wiem czy świadomie - do filozofii  Machiavellego, który analizując zjawisko wzrostu wolności w miastach włoskich XVI wieku stwierdził, że : „z walki ludu z wyższymi klasami pochodzą wszystkie prawa wydane w interesie wolności.”. 

Przywódcy tej rewolucji mówią otwarcie narodowi – to wy jesteście suwerenem, to wy stanowicie prawo – to wy, wasze pragnienia są wolnością.   Elity totalnie skompromitowane i skorumpowane stały się symbolem zła, niewinny lud zdobywa władzę w imię dobra i elementarnej sprawiedliwości. Lud – uosobienie dobra i niewinności w filozofii politycznej Machiavellego – nie zawaha się, zniszczyć ładu prawnego aby przywrócić ład moralny. Taki jest cel i sens tej konserwatywno-narodowej rewolucji, której przedstawiciele, po raz pierwszy od 1989 roku dysponuje pełnią władzy – zdobytej w wolnych wyborach -  ustawodawczej i wykonawczej.  Lud to Prawdziwi Polacy wierni katolickiej i narodowo wyzwoleńczej tradycji, kultywujący pamięć o ofiarach komunizmu i nazizmu, kto krytykuje któryś z aspektów światopoglądu Ludu ten nie jest Polakiem tylko zdrajcą. Dlatego każde dzieło sztuki przedstawiające czy opisujące antysemityzm Polaków, jest przez lud odrzucane i nazywane kłamstwem. 

Kultura Prawdziwych Polaków wyklucza wszelką krytykę i autokrytykę, jest do bólu przesycona naszym narodowym męczeństwem i narodową martyrologią. W kulturze politycznej żelaznego elektoratu Prawa i Sprawiedliwości lud jest moralną elitą narodu.  Lud jest niewinny. Lud był zdradzany przez elity PRL i III Rzeczpospolitej co najmniej dwukrotnie od 1945 roku. Swoimi korzeniami światopogląd polityczny ludu tkwi w latach 1939 – 1956, najtragiczniejszym okresie w 1000 letniej historii Polski. Wtedy dwa totalitaryzmy nazizm i komunizm chciały – i prawie im się to udało – wymazać z mapy Europy,  Polskę. Wtedy znaczna część elity kulturalnej Polski zdradziła swoja ojczyznę i swój naród popierając komunistów. Druga zdrada miała miejsce w 1989 roku, kiedy to elity polityczno-kulturalne „Solidarności” porozumiały się – znów – z komunistami i sprzedały, za władzę i pieniądze    interesy ludu. 

Te dwie zdrady w ideologii PiS i światopoglądzie jego elektoratu są jednym i tym samym, zdrada w 1989 była możliwa tylko dlatego, że na czele „Solidarności” stali ludzie, którzy kariery polityczne rozpoczęli w okresie stalinizmu. W publikacjach zwolenników PiS przypomina się stale, że główni doradcy Wałęsy, Geremek i Mazowiecki swoje kariery rozpoczynali w czasach stalinizmu. Pierwszy kierował wtedy studencką organizacją  komunistyczna na Uniwersytecie Warszawskim, której głównym zadaniem było atakowanie przedwojennych polskich profesorów, zaś drugi publicznie popierał w czasach stalinizmu władzę komunistów w jej brutalnej walce przeciwko Kościołowi Katolickiemu.

K. Kuraś

 

Dodaj komentarz

Wypełnij ankiete

Czy uważasz, że ustawa "dezubekizacyjna" zgodna jest z zasadami demokratycznego państwa prawa?
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
Total Votes:
First Vote:
Last Vote:

Portal sila-lewicy.pl powstał z inicjatywy niezależnych dziennikarzy z myślą o propagowaniu w przestrzeni medialnej zjednoczenia polskiej lewicy w jedną partię. Uważamy, że tylko silna partia lewicowa powstała z połączenia SLD i Partii Razem (do której dołączą lewicowe czy ekologiczne stowarzyszenia) jest w stanie powstrzymać degradację cywilizacyjną i kulturową jakiej jesteśmy świadkiem pod rządami PiS-u. Likwidacja trójpodziału władzy, podporządkowanie sądów władzy wykonawczej, wzrost nastrojów nacjonalistycznych, a nawet rasistowskich są bezpośrednim efektem rządów PiS -u.

Z przyjemnością nawiążemy współpracę ze wszystkimi, którzy mogliby przyczynić się do tworzenia i popularyzacji serwisu.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.