Faszyzm po polsku

Od dzisiaj 4 lipca 2018 roku III Rzeczpospolita Polska stała się państwem faszystowskim w którym aparat sprawiedliwości jest całkowicie uzależniony od władzy wykonawczej. Zwolennicy PiS są takimi porównaniami oburzeni i  się im nie dziwię, ale niech nie zapominają, że Mussolini rozpoczął budowę Faszystowskich Włoch nie od wprowadzenia dyktatury tylko przebudowy aparatu sprawiedliwości. „Sprawiedliwa sprawiedliwość” tak można podsumować jego program przebudowy Włoch, który wzbudził entuzjazm jego rodaków. Kiedy w ideologii PiS –u pojawiły się elementy współgrające z doktryną Mussoliniego? 

W lutym 2017 roku na konferencji gospodarczej w Toruniu prezes J. Kaczyński wygłosił przemówienie w którym  sformułował hasło precyzyjnie odzwierciedlające światopogląd elektoratu PiS: „najpierw państwo, później własność.”.  Jak te hasło przekuć w praktykę? Jak pogodzić etatyzm z liberalizmem, który dla elektoratu PiS jest równoważny ze złodziejstwu? Filozofia gospodarcza PiS, od chwili jego powstania, sprowadzała się do propagowania solidaryzmu społecznego, etatyzmu i ograniczania samorządności. Do tego wszystkiego dochodzi swoisty moralizm; analizując postawy polskich przedsiębiorców J. Kaczyński nie odwoływał się do takich pojęć jak zyski czy podatki, lecz stwierdzał, że przedsiębiorcy odpowiedzialni za losy Polski nie mogą spraw  innowacji ignorować, że ich moralnym obowiązkiem są większe inwestycje. 

 Być może moja konstatacja zdziwi zwolenników aktualnego rządu, ale PiS  w swojej antyliberalnej ideologii odwołują się w praktyce do analiz zawartych w encyklice Quadragesimo Anno opublikowanej w 1931 r., w której Kościół katolicki po raz pierwszy w swej historii atakuje tak zdecydowanie wolną konkurencję. Już dwa lata temu w programowym przemówieniu J. Kaczyński stwierdził: „Skupienie potęgi i bogactw w rękach niewielu, właściwe ostatniemu okresowi życia gospodarczego, jest naturalnym następstwem nieograniczonej wolności konkurencji”. Konkurencję i wolny handel trzeba ograniczyć, taki jest fundament chrześcijańskiego korporacjonizmu, głoszonego aktualnie przez PiS. 

Ten zarys korporacyjnego ustroju gospodarczego kształtował się w PiS już od kilku lat i był widoczny najbardziej w ustawie o Narodowym  Programie Zatrudnienia – sztandarowym projekcie partii J. Kaczyńskiego regulującym w biurokratyczny sposób życie gospodarcze w Polsce. Ideałem politycznym PiS jest ustrój korporacyjny, w którym na przykład konflikty między pracownikami i pracobiorcami reguluje państwo.  Nie trudno zauważyć, że tego typu filozofia gospodarcza jest całkowicie sprzeczna z procesem globalizacji i dominacją kapitału finansowego w ekonomii światowej, który dyktuje warunki, dlatego J. Kaczyński podkreślał w swoim wykładzie, że konieczna jest odgórna regulacja rynku finansowego. Pytanie brzmi; a kto ja miałby przeprowadzić? Rząd światowy? Jednak to nie wszystko, ideologia PiS aprobowała przemoc jako środek rozstrzygania konfliktów. 

 Rzecznik prasowy rządu posłanka Mazurek stwierdziła kilka miesięcy temu, że pobicie członka KOD –u przez działacza ONR jest godne ubolewania, ale że ona rozumie taką reakcję nacjonalistów przeciwko działaczom organizacji, która krytykuje rząd PiS. Warto zaznaczy, że członek ONR kopał członka KOD – u i to kopał brutalnie czyli używał metod skrajnie chuligańskich. Jeżeli członek rządu rozumie bicie Polaka z KOD przez Polaka z ONR to znaczy, że zachęca do tego typu zachowań. Polak – swój bije Polaka – obcego oto ideał harmonii społecznej według PiS –u.  Partia J. Kaczyńskiego odkryła karty i w końcu stwierdziła publicznie, że jej rządy są wynikiem wojny domowej i że tylko dzięki jej intensyfikacji, PiS może  utrzymać władzę. 

 Ten typ sprawowania władzy znany jest doskonale z historii Europy – kojarzy się on nieodparcie z dyktaturami Piłsudskiego czy admirała Horthy ( dyktatur Węgier) czy reżymem Mussoliniego lub Salazara. Zwracam uwagę, że faszystowskie czy półfaszystowskie dyktatury nie były tym samym co nazizm Hitlera. Faszyzm nigdy nie sformułował ideologii ludobójstwa. Nazizm był ludobójstwem w stanie czystym. Dlatego porównywanie czy też raczej formułowanie analogii pomiędzy metodami sprawowania władzy przez faszystów ze    sposobem rządzenia aplikowanym Polsce przez PiS, jest dopuszczalne. Moim ulubionym bohaterem historycznym jest admirał Horthy, który zgniótł Węgierską Republikę Sowietów Bela Kun i zginął sprzeciwiając się hitlerowskim planom unicestwienia węgierskich Żydów. 

Nie nazywam J. Kaczyńskiego faszystą, stwierdzam natomiast, że główne składniki ideologii jego partii – idea „układu”, manichejski podział na złych i dobrych Polaków, gloryfikacja polskiego cierpienia, społeczny korporacjonizm nieodłączny od nienawiści do „liberalizmu” oraz kult „wodzostwa” – uruchamiają nieuchronnie mechanizmy polityczne przypominające do złudzenia faszystowski model władzy.

K. Kuraś

 

Komentarze   

-3 #1 krUl 2018-07-04 20:13
"u i to kopał brutalnie czyli używał metod skrajnie chuligańskich."...litości, a mógł wziąć nóz i elegancko go zatopić w KODomickiej tuszy
Cytować
-3 #2 Dariusz456 2018-07-05 00:14
Elementów faszyzmu można doszukać się nie tylko w działaniu PiS, ale i i pozostałych ugrupowań politycznych w Polsce. Nie różnią się one zbytnio między sobą: stawiają na rozbudowę państwa i jego struktur: wszytko w ramach państwa to hasło faszystowskie. Według tej idei jest zbudowana również Unia, bo ideały faszystowskie są bliskie Niemcom.
Cytować

Dodaj komentarz

Wypełnij ankiete

Czy uważasz, że ustawa "dezubekizacyjna" zgodna jest z zasadami demokratycznego państwa prawa?
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
Total Votes:
First Vote:
Last Vote:

Portal sila-lewicy.pl powstał z inicjatywy niezależnych dziennikarzy z myślą o propagowaniu w przestrzeni medialnej zjednoczenia polskiej lewicy w jedną partię. Uważamy, że tylko silna partia lewicowa powstała z połączenia SLD i Partii Razem (do której dołączą lewicowe czy ekologiczne stowarzyszenia) jest w stanie powstrzymać degradację cywilizacyjną i kulturową jakiej jesteśmy świadkiem pod rządami PiS-u. Likwidacja trójpodziału władzy, podporządkowanie sądów władzy wykonawczej, wzrost nastrojów nacjonalistycznych, a nawet rasistowskich są bezpośrednim efektem rządów PiS -u.

Z przyjemnością nawiążemy współpracę ze wszystkimi, którzy mogliby przyczynić się do tworzenia i popularyzacji serwisu.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.