Sondaże - wieczna huśtawka

 

18 stycznia 2018

Najnowszy sondaż CBOS przeprowadzono w dniach 9-17 stycznia. 44 proc. poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości to wzrost o 3 punkty proc. Tyle samo punktów straciła Platforma Obywatelska. Partią Grzegorza Schetyny popiera 15 proc. ankietowanych.

Największy spadek odnotowała Nowoczesna. Partię Katarzyny Lubnauer popiera 6 proc. respondentów, 5 proc. mniej niż w poprzednim sondażu.

Do Sejmu dostałby się również Kukiz'15 z poparciem na poziomie 5 proc. (spadek o 2 punkty proc.).

Poza Sejmem byłyby pozostałe ugrupowania: SLD - 4 proc. (+1 pkt. proc.), PSL - 4 proc. (+1 pkt. proc.), Razem - 3 proc. (+1 pkt. proc.)

Jak widać ugrupowania lewicowe nie mogą mieć pewności, że wejdą do Sejmu i dlatego opcja, którą proponuje redakcja portalu www.sila-lewicy.pl, jest najracjonalniejsza. Nie koalicja – ta potrzebuje 8% by dostać się do Sejmy (SLD + Razwm = 7%) tylko jedna partia gwarantuje sukces.

14 stycznia 2018

W najnowszym sondażu przeprowadzonym przez IPSOS OKO.press PiS otrzymało aż 43 proc. głosów. Na drugim miejscu uplasowała się PO z 19-procentowym poparciem. Gdyby wybory odbyły się dziś, do Sejmu weszłyby jeszcze trzy ugrupowania.

Próg wyborczy przekroczyły także Kukiz'15 (10 proc.), Nowoczesna (6 proc.) oraz SLD (5 proc.). "Pod kreską" znalazły się natomiast PSL i KORWIN (po 3 proc.) oraz Razem (2 proc.).

 

5 STYCZNIA 2018 r.

Nowy sondaż preferencji politycznych pokazuje, jak bardzo osłabiona jest opozycja. Politycy z PO czy Nowoczesnej nie mają szans z PiS-em. Partia Jarosława Kaczyńskiego to niezmienny lider i chce na nią głosować 43 proc. Polaków.

 

Wśród opozycji w najnowszym sondażu Instytutu Badań Pollster dla se.pl prym wiedzie Platforma Obywatelska. Na partię Grzegorza Schetyny chce zagłosować 18 proc. Polaków. Nowoczesna może liczyć na poparcie jedynie 11 proc. wyborców.

Niewiele mniej osób zadeklarowało oddanie głosu na Kukiz'15 - 9 proc. Powyżej progu wyborczego znalazły się również dwa ugrupowania lewicowe. Sojusz Lewicy Demokratycznej popiera 6 proc. ankietowanych.

Na partię Razem chce głosować 5 proc osób.

 

W najnowszym sondażu przeprowadzonym przez IPSOS dla portalu OKO.press PiS otrzymało aż 43 proc. głosów. Na drugim miejscu uplasowała się PO z 19-procentowym poparciem. Gdyby wybory odbyły się dziś, do Sejmu weszłyby jeszcze trzy ugrupowania.

Próg wyborczy przekroczyły także Kukiz'15 (10 proc.), Nowoczesna (6 proc.) oraz SLD (5 proc.). "Pod kreską" znalazły się natomiast PSL i KORWIN (po 3 proc.) oraz Razem (2 proc.).

23 grudnia 2017

Z punktu widzenia partii lewicowych – SLD i partii Razem – wyniki sondażu, przeprowadzony 20 grudnia 2017 r. przez Kantar MillwardBrown na zlecenie "Faktów" TVN, są bardzo pozytywne, ale nie ułatwiają, lecz wręcz utrudniają połączenie obu partii. Przypomnijmy wyniki sondażu:

PiS –                38%

PO  -                20%

 Nowoczesna –  8% 

SLD               -  8%

Kukiz             -  6%

Razem            -  4%    

Dla Sojuszu Lewicy Demokratycznej jest to jeden z najlepszych w ostatnim czasie wyników sondażowych. SLD z takim wynikiem wchodzi samodzielnie do Sejmu i znika główna przyczyna, która zachęcałaby działaczy tej partii do połączenia się z Partia Razem. Jeżeli sami możemy wejść do Sejmu to po co dzielić się sukcesem (i miejscami na listach) z Partią Razem? Jednak wynik – dwa razy mniejszy od SLD – Partii Razem, powinien skłonić działaczy Sojuszu do wyborczej refleksji. Po pierwsze elektorat Partii Razem jest względnie stały i oscyluje między 3% i 4%, a to oznacza, że partia – po niespełna dwóch latach działania -, jest zakorzeniona w polskim społeczeństwie, szczególnie wśród młodego, aktywnego politycznie, pokolenia – wyrosłego już w III Rzeczpospolitej. Co ważniejsze działacze Partii Razem realizują w codziennej politycznej praktyce ethos lewicowy, są zaprzeczeniem tzw. „lewicy kawiorowej” symbolizowanej przez redakcję „Krytyki Politycznej”. Działacze Partii Razem są dziećmi Cezarego Baryki. Po drugie doskonały wynik SLD i dobry wynik Partii Razem jest skorelowany z gorszymi notowaniami PO, która uzyskała poparcie jednej piątej pytanych. W przeprowadzonym w pierwszej połowie grudnia badaniu IBRiS dla Onetu, partia Grzegorza Schetyny mogła liczyć na głosy 24 procent wyborców. Wniosek jest ewidentny: im lewica silniejsza, tym PO słabsze co jest zgodne z strategią polityczną wyłożoną przez redakcje portalu „Siła lewicy” w artykule pt. „Deklaracja czas lewicy”.

SLD – 8%, Partia Razem 4%. Czy nowa partia powstała z połączenia SLD i Razem mogłaby liczyć na 12% poparcia w sondażach? Moim zdaniem w początkowym okresie – nie, ale jej wynik oscylowałby w granicach 10% poparcia i mógłby, dzięki poparciu społeczeństwa obywatelskiego np. takim inicjatywom jak portal „Siła lewicy” szybko rosnąć.

  

Redakcja portalu.

Polub nasz fanpage na facebook

 

Wypełnij ankiete

Czy uważasz, że ustawa "dezubekizacyjna" zgodna jest z zasadami demokratycznego państwa prawa?
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
Total Votes:
First Vote:
Last Vote:

Portal sila-lewicy.pl powstał z inicjatywy niezależnych dziennikarzy z myślą o propagowaniu w przestrzeni medialnej zjednoczenia polskiej lewicy w jedną partię. Uważamy, że tylko silna partia lewicowa powstała z połączenia SLD i Partii Razem (do której dołączą lewicowe czy ekologiczne stowarzyszenia) jest w stanie powstrzymać degradację cywilizacyjną i kulturową jakiej jesteśmy świadkiem pod rządami PiS-u. Likwidacja trójpodziału władzy, podporządkowanie sądów władzy wykonawczej, wzrost nastrojów nacjonalistycznych, a nawet rasistowskich są bezpośrednim efektem rządów PiS -u.

Z przyjemnością nawiążemy współpracę ze wszystkimi, którzy mogliby przyczynić się do tworzenia i popularyzacji serwisu.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.