SLD w niewoli przeszłości

Z ostatniego sondażu IBRiS wynika jednoznacznie, że PO jest – dla większości Polaków nadal główna partia opozycyjną, co według naszej analizy zawartej w programowym artykule pt. „Deklaracja – czas lewicy” gwarantuje PiS –owi wygranie zarówno wyborów samorządowych na jesieni tego roku i wyborów parlamentarnych w 2019 r. z sondażu wynika jeszcze jeden kapitalny wniosek; kiedy PO w sondażach rośnie to zarówno SLD jak i Partii Razem spada -  i  na odwrót. 

 Wyniki ostatniego sondażu są następujące. PiS 37,1% i traci 2,6%, PO 24 proc. respondentów (to o 4,4 pkt proc. więcej niż w ostatnim badaniu). Trzecie miejsce zajął Kukiz'15, na którego chce głosować 8,8 proc. (+ 2,8%) Polaków. Kolejne miejsca zajmują SLD – 7,8 proc. (spadek o 1,8%) oraz Nowoczesna – 6,3 proc. (wzrost o 1,8%),partia RAZEM – 2 proc (spadek o 1,9%, czyli prawie dwukrotne). Nadal więc wyobraźnią wyborców rządzi konflikt PiS i PO, nadal w Polsce rządzi POPiS. Dlaczego? 

 SLD  w niewoli PRL –u.

 Jakie było hasło zwycięskiej kampanii Kwaśniewskiego z 1993 roku? „Wybieramy przyszłość” Jakie jest hasło dotychczasowych działań propagandowych SLD związanych z wyborami samorządowymi w 2018 roku? Wybieramy przeszłość. SLD w ciągu ostatniego miesiąca zajmowało się – i tylko z tymi tematami było w mediach kojarzone – z ustawą pozwalająca odebrać stopnie oficerom służącym w LWP – m.in. generałowi W. Jaruzelski. Na chwile przyciągnęło tym tematem media, kiedy córka generała postanowiła zwalczać tą ustawę i kandydować z list SLD w wyborach samorządowych i parlamentarnych. 

Córka generała jest sympatyczna i wzbudza pozytywne emocje, ma przy tym całkowitą rację – ustawa jest skandalem moralnym. Prymitywna zemstą. Jednak ten temat nie przyciągnie uwagi wyborców. Tak samo jest z tzw.  ustawę "dezubekizacyjną". Przypomnijmy jej historie i genezę. 

 W 2008 roku posłowie Platformy Obywatelskiej zdecydowali o obniżeniu emerytur dla byłych funkcjonariuszy SB. Ustawa obniżała świadczenia funkcjonariuszom pozytywnie zweryfikowanym po 1989 roku, lecz tylko za okres komunistyczny. W 2015 roku rząd Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział nową ustawę "dezubekizacyjną". Znacznie bardziej restrykcyjną, liczącą emerytury dla wszystkich służb mundurowych według gorszego wskaźnika niż zabójcom czy pedofilom, siedzącym w więzieniach.  W przypadku skazanych ten wskaźnik wynosi bowiem 0,7 proc., a w przypadku byłych funkcjonariuszy… 0,0 proc. za okres służby w PRL-u. 

 SLD rozpoczęło – i słusznie – kampanie przeciwko wprowadzeniu tej ustawy, ale znowu jej zasięg jest ograniczony medialnie do tych osób, które jeszcze pamiętają PRL.  Kampania jest ze wszech miar słuszna – integruje żelazny elektorat SLS -, ale jednocześnie zamyka partie w PRL – owskich resentymentach. Inne postulaty SLD niestety są także wspomnieniem „czaru” PRL. 

Towarzysz „Wiesław” wiecznie żywy

SLD podejmuje akcję pt. “Świeckie państwo, świecka szkoła – dentysta zamiast księdza”.  O wyprowadzeniu religii ze szkół oraz zaprzestania finansowania jej z budżetu państwa na konferencji prasowej w Przemyślu mówiła Ewa Wasiewicz. SLD postuluje wyprowadzenie religii ze szkół, zaprzestanie finansowanie jej budżetu państwa, a także wykreślenie ze świadectw szkolnych. Działacze partii podkreślają, że SLD nie walczy ani z kościołem ani z religią jednak uważa iż powinna ona odbywać się w salach katechetycznych poza szkołą oraz być finansowana przez Kościół. 

 Pieniądze – około 1,5 mld zł -, które w tej chwili państwo wydaje na lekcje religii mogłyby zostać przeznaczone na gabinety stomatologiczne w każdej szkole. Stąd też ich hasło “Dentysta, zamiast księdza”. Ewa Wasiewicz na konferencji w Przemyślu, stwierdziła, że:

 : „Jak podaje światowa organizacja zdrowie, polskie dzieci mają w 60 % próchnicę zębów. W Warszawie już jeżdżą mobilne gabinety stomatologiczne” – mówi Ewa Wachowicz – Kolejnym naszym postulatem jest wprowadzenie darmowych posiłków dla każdego dziecka. A efekt byłby natychmiastowy. Dziecko przychodzi głodne do szkoły, a wychodzi najedzone. Wiąże się to z lepszą koncentracją na lekcjach, a efektem było przyswajanie wiedzy. To realne wyrównywanie szans. Chciałabym aby polska szkoła była nie tylko świecka, ale przyjazna i nowoczesna, a żywienie i opieka medyczna normą cywilizacyjną.".

 Nie wchodząc w ocenę, czy ta kampania jest kompatybilna z zasadami rządzącymi wyborami samorządowymi, należy zauważyć, że jest to dokładna kopia reform towarzysza „Wiesława” z przełomu lat 50-tych i 60 –tych XX wieku. Pamiętam do dzisiaj drugie śniadania, które zaczęto serwować w mojej szkole podstawowej, pamiętam też naszą dentystkę. Dentysta w każdej szkole to było zawołanie każdego reżimu socjalistycznego. Było to np. hasło propagandowe F. Castro, który taka reformę wprowadził i do dzisiaj jest on za to podziwiany przez jego wyznawców. Dentysta w każdej szkole, fakt ten dowodził wyższości socjalizmu nad kapitalizmem, tak np. mówi i mówił słynny piłkarz argentyński Maradona. Są to postulaty ze wszech miar słuszne, ale należy wątpić czy realistyczne, duża ilość właśnie dentystów emigruje a ceny usług dentystycznych rosną jak na drożdżach. 

 Brak w akcji wyborczej SLD haseł, które mogłyby przyciągnąć do niej młodych ludzi. Wychowanych nie w PRL tylko w Internecie, brak odwoływania się do klasycznych haseł lewicowych, brak zwalczania ksenofobii i rasizmu. Brak kampanii przeciwko prywatyzacji – przez J. Kaczyńskiego – Telewizji Publicznej. Czy przywództwo SLD to rozumie? Mam nadzieję, że tak, mam nadzieję, że 12 maja zaprezentuje nam program kompatybilny z hasłem Kwaśniewskiego z 1993 roku. 

Anna Jagiellonka

 

Komentarze   

-2 #1 chwilowy czytelnik 2018-04-19 18:26
nie wygracie, religia musi być w szkołach bo tak jest wygodniej a większość elektoratu w Polsce pomimo psioczenia na kościół i tak dzieci na religię wyśle, obniżenie ubekom emerytur do poziomu takiego jak ma większość to po prostu sprawiedliwość dziejowa, nikt im nie kazał iść do takiej "roboty" był to ich wybór robili tam różne brzydkie rzeczy i teraz po prostu spotkała ich za to odpowiedź. też uważam że degradacja generałów jest bez sensu, dla mnie powinna być ustawa gdzie na tablicach na cmentarzach jest jasna informacja że to są komunistyczni generałowie którzy dopuścili się na dodatek zamachu stanu bo się wysługiwali Kremlowi i zrobili tak by uniknąć wobec siebie reakcji Kremla, gdyby Kreml tu rzeczywiście wkroczył to oni orderów by nie dostali. jaruzelski i kiszczak meili tego świadomość co pobrzemiewa w ich ówczesnych rozmowach z kacapskim politbiurem, zachowywali się jak psiaki. byli bardziej ruscy jak ruski. co do dentysty macie rację. nie polemizuję. należy to przywrócić.
Cytować
+1 #2 alojz 2018-06-05 16:13
nasze społeczeństwo jest wygodne i windykacyjne, przyjmie każdą kasę za friko, aby tylko im nic nie zabrano, jest tak głupie, że myśli, iż to "dobry rząd " daje....ale z naszych pieniędzy.Głupoty w narodzie nie wytępi się kłamstwem i oszustwem, należy na każdym kroku pokazywać obłudę, cwaniactwo, chciwość i nieudolność \pisu/.
Jak się lewica za to nie weźmie to szchetynowaty na pewno tego nie zrobi bo to nieudacznik jest.
Cytować

Dodaj komentarz

Wypełnij ankiete

Czy uważasz, że ustawa "dezubekizacyjna" zgodna jest z zasadami demokratycznego państwa prawa?
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
Total Votes:
First Vote:
Last Vote:

Portal sila-lewicy.pl powstał z inicjatywy niezależnych dziennikarzy z myślą o propagowaniu w przestrzeni medialnej zjednoczenia polskiej lewicy w jedną partię. Uważamy, że tylko silna partia lewicowa powstała z połączenia SLD i Partii Razem (do której dołączą lewicowe czy ekologiczne stowarzyszenia) jest w stanie powstrzymać degradację cywilizacyjną i kulturową jakiej jesteśmy świadkiem pod rządami PiS-u. Likwidacja trójpodziału władzy, podporządkowanie sądów władzy wykonawczej, wzrost nastrojów nacjonalistycznych, a nawet rasistowskich są bezpośrednim efektem rządów PiS -u.

Z przyjemnością nawiążemy współpracę ze wszystkimi, którzy mogliby przyczynić się do tworzenia i popularyzacji serwisu.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.