A. Celiński - Facebookowy kokainista

Przypadek A. Celińskiego – kandydata SLD na prezydenta Warszawy - , który na delikatną prowokacje swego lewicowego konkurenta J. Śpiewaka – natychmiast zareagował wulgarnym wpisem na Facebooku  wyzywając kandydata Partii Razem  i  Inicjatywa Polska od „chujów” – wart jest przeanalizowania nie tylko z punktu widzenia politycznego. Tego – mam nadzieje dokonają władze SLD – tylko wpływu mediów elektronicznych, w tym głównie Facebooka i Twittera  na komunikację międzyludzką. A. Celiński jest b. aktywny na Facebooku,; komentuje, krytykuje itd. Jest klasycznym przykładem narkomana internetowego. Jest to poważna choroba.  

Według badań psychiatrów francuskich ze szpitala Esquirol więcej niż 4% użytkowników Facebooka jest uzależnionych – jak narkomani od kokainy – od kontaktu z tym portalem społecznościowym. Wśród tej grupy najmniejsze odłączenie od Internetu skutkuje objawami ciężkiej choroby psychicznej. 

Z badań przeprowadzonych przez grupę francuskich psychiatrów wynika, że niektórzy użytkownicy portali społecznościowych są tak bardzo od nich uzależnieni, że te narzędzia mające na celu ułatwienie kontaktów społecznych czasami prowadzą do odwrotnego skutku czyli izolują ich od rodziny i prawdziwych żywych - a nie wirtualnych – przyjaciół.  

 Choroba Facebook-mania jest czymś zupełnie nowym, ale coraz bardziej rozpowszechnionym. Psychiatrzy francuscy skonstruowali na początku tego roku zestaw testów rozprowadzonych wśród 517 użytkowników sieci społecznościowych głównie w wieku od 18 do 36 lat z których połowa jest studentami. Wyniki, które nie zostały jeszcze opublikowane – podajemy je za dziennikiem Le Monde i Le Figaro -, wskazują, że 4,5% respondentów, spełniają wszystkie kryteria uzależnienia. 

To uzależnienie w cyfrach wygląda następująco. „Uzależnieni” łączą się średnio 11 razy dziennie przez ponad 3 godziny (191 min ogółem), gdzie inni użytkownicy – nie wykazujący tego syndromu - łączą się średnio 5 razy (57 minut ogółem). Dodatkowo z badań wynika, ze częstość zaburzeń psychopatologicznych jest wyższy wśród osób uzależnionych od Facebooka: 48% użytkowników portalu jest narażona na przeżywanie depresji na innych portalach procent ten wynosi tylko 9%.  

Profesor Aviv Weinstein, neuropsycholog specjalizujący się w leczeniu nałogów (Hadassah Hospital, Jerozolima) wyjaśnia, że: 

"Internet jest medium, które może złagodzić niepokój i depresję u niektórych osób i pomóc im pokonać te stany emocjonalne, przynajmniej tymczasowo. Stwarza to wygodny dział do komunikowania się z innymi i zapewnia dostęp do wielu bodźców, które normalnie byłyby trudne do uzyskania." 

Jednak na pytanie: czy to wystarczy by pokonać negatywne stany emocjonalne? Profesor stwierdza: "Tylko chwilowo, , ponieważ w prawdziwym świecie te emocje wracają i to z podwójna siłą”. 

Czyli osoba mająca utrudniony kontakt z ludźmi wpada w euforie na Facebooku, by później, kiedy musi kontaktować się z żywymi ludźmi przeżywać narastające stany depresyjne mogące skończyć się tragicznie np. samobójstwem.

Andrzej Celiński powinien przejść kuracje odwykową, a SLD powinno zastanowić się nad jego kandydaturą.

Kazimierz Kuraś.

 

Dodaj komentarz

Wypełnij ankiete

Czy uważasz, że ustawa "dezubekizacyjna" zgodna jest z zasadami demokratycznego państwa prawa?
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
Total Votes:
First Vote:
Last Vote:

Portal sila-lewicy.pl powstał z inicjatywy niezależnych dziennikarzy z myślą o propagowaniu w przestrzeni medialnej zjednoczenia polskiej lewicy w jedną partię. Uważamy, że tylko silna partia lewicowa powstała z połączenia SLD i Partii Razem (do której dołączą lewicowe czy ekologiczne stowarzyszenia) jest w stanie powstrzymać degradację cywilizacyjną i kulturową jakiej jesteśmy świadkiem pod rządami PiS-u. Likwidacja trójpodziału władzy, podporządkowanie sądów władzy wykonawczej, wzrost nastrojów nacjonalistycznych, a nawet rasistowskich są bezpośrednim efektem rządów PiS -u.

Z przyjemnością nawiążemy współpracę ze wszystkimi, którzy mogliby przyczynić się do tworzenia i popularyzacji serwisu.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.