Demokraci contra PiS

21 czerwca br. w stacji TVN24, w programie „Fakty po faktach” wystąpił kandydat SLD na prezydenta Warszawy, Andrzej Celiński. Jego występ należy zaliczyć do udanych przede wszystkim dlatego, że były działacz KOR, podkreślił z całą mocą, że jedyną partią w historii III Rzeczpospolitej, która nie próbowała naruszać norm obowiązujących w demokracji liberalnej, była właśnie SLD. W nowo – mowie PiS – owskiej – postkomuniści, oligarchowie, „bandyci i złodzieje”. Drugi punkt – ważny z punktu widzenia wyborów samorządów – to silne podkreślenie, że większość dzisiejszych warszawiaków to przyjezdni z prowincji i że oni patrzą na dylematy społeczne stolicy z innego punktu widzenia niż zasiedzieli od lat, czy nawet pokoleń, rodowici warszawiacy. Ulica warszawska, literatura czy film nazywa ich „słoikami”. Z jakim przekazem do nich dotrzeć? Jak ich przekonać do SLD? Do jakich tradycji i aspiracji się odwołać, by zdobyć ich głosy. Podkreślenie przez kandydata SLD, problemów zmian społecznych zachodzących w strukturze mieszkańców Warszawy był celny także z tego powodu, że A. Celiński unieważnił w ten sposób absurdalna kłótnie miedzy kandydatami PiS i PO, który z nich zna lepiej Warszawę i który w niej dłużej mieszkał. 

Rezultat w wyborach na prezydenta Warszawy, Andrzeja Celińskiego będzie jednak zależał głównie od tego czy uda mu się zmobilizować tych zwolenników SLD oraz wyborców utożsamionych z ideami demokracji, którzy są w stolicy dotknięci (lub oburzeni) tzw. ustawą  dezubekizacyjna. Przypomnijmy, że ustawa dezubekizacyjna weszła w życie 1 października. Objęła byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL – w tym m.in. późniejszych funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, czy Służby Więziennej. Łącznie obniżono emerytury około 40 tysiącom osób w skali całego kraju. Ponad połowa tych ludzi mieszka w stolicy. Biorąc pod uwagę ich rodziny i przyjaciół, jest to około 100 tysięcy warszawiaków. W wyborach  samorządowych w 2014 roku wyniki pierwszej tury przedstawiały się następująco: 

Hanna Gronkiewicz – Walc    294 434 głosów

Jacek Sasin                             172 887 głosów

Piotr Guział                             53 261   głosów 

 

Wynika z tego jednoznacznie, że mobilizacja żelaznego elektoratu SLD złożonego z byłych członków PZPR, jest konieczna by A. Celiński uzyskał dobry wynik w wyborach na prezydenta Warszawy na jesieni tego roku.  Tak więc obok tradycyjnej kampanii samorządowej, kandydat SLD  będzie musiał cały czas podkreślać podstawowy dylemat dzisiejszej sytuacji w Polsce; jeżeli jesteś za demokracją to nie możesz głosować na antydemokratycznego kandydata PiS tylko powinieneś wybrać tego, który reprezentuje warstwy ludności dotknięte najbardziej przez antydemokratyczne ustawodawstwo rządów partii J. Kaczyńskiego. Tymi ludźmi są byli funkcjonariusze wymienionych powyżej służb. Sąd zwraca uwagę, że ustawę dezubekizacyjną można nawet określić mianem "represyjno-odwetowej". "Ustawa – napisano w uzasadnieniu – pozbawiła funkcjonariuszy służb III RP świadczeń, które nabyli oni słusznie, w niepodległej Polsce, z narażeniem życia i zdrowia, w sposób przewidziany przepisami demokratycznie stanowionego prawa, często w sposób uzasadniający przyznanie im nagród, odznaczeń, czy awansów. Tym samym powoływana ustawa […] może być postrzegana jako represyjno-odwetowa". Otóż w kanonie myśli demokratycznej opozycji funkcjonowało przeświadczenie – wyrażone najklarowniej w eseju V. Hawla „Siła bezsilnych” -, że w razie obalenia ustroju komunistycznego obowiązkiem demokratów jest obrona życia milicji przed zemstą ze strony ich wcześniejszych ofiar. 

 

W maju 1981 roku A. Michnik bronił w Otwocku milicjantów przed rozjuszonym tłumem, który chciał ich zlinczować.

 

Dzisiaj polscy demokraci muszą bronić milicjantów przed prymitywna zemstą PiS –owskiego tłumu.

Paweł Paleczny

Dodaj komentarz

Wypełnij ankiete

Czy uważasz, że ustawa "dezubekizacyjna" zgodna jest z zasadami demokratycznego państwa prawa?
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
Total Votes:
First Vote:
Last Vote:

Portal sila-lewicy.pl powstał z inicjatywy niezależnych dziennikarzy z myślą o propagowaniu w przestrzeni medialnej zjednoczenia polskiej lewicy w jedną partię. Uważamy, że tylko silna partia lewicowa powstała z połączenia SLD i Partii Razem (do której dołączą lewicowe czy ekologiczne stowarzyszenia) jest w stanie powstrzymać degradację cywilizacyjną i kulturową jakiej jesteśmy świadkiem pod rządami PiS-u. Likwidacja trójpodziału władzy, podporządkowanie sądów władzy wykonawczej, wzrost nastrojów nacjonalistycznych, a nawet rasistowskich są bezpośrednim efektem rządów PiS -u.

Z przyjemnością nawiążemy współpracę ze wszystkimi, którzy mogliby przyczynić się do tworzenia i popularyzacji serwisu.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.