Główny problem A. Celińskiego

Pozytywy wyboru kandydata SLD na prezydenta Warszawy są zapewne rozliczne – jeden jest najważniejszy -; w końcu partia go wybrała mając świadomość, że nie wystawienie własnego kandydata w stolicy mogłoby się zmienić w wyborczą klęskę w skali kraju. Jednak to jest jedna jedyna korzyść, bowiem negatywów jest dużo więcej i nie bardzo rozumiem kierownictwo SLD, które wystawiając A. Celińskiego demobilizuje swój twardy elektorat w Warszawie? Dlaczego demobilizuje? Dlatego, że A. Celiński to działacz KOR i opozycji demokratycznej walczącej zaciekle z władzami PRL, a cały dotychczasowy program SLD, polega na obronie PRL – owskiej tradycji. Czy kierownictwo SLD nie widzi tej sprzeczności i czy sam kandydat -  w końcu ma spore doświadczenie polityczne – jej nie dostrzega?  

Tożsamość ideowa A. Celińskiego została ukształtowana przez KOR.   

Tożsamość polityczna twardego elektoratu SLD została ukształtowana przez PZPR.  

Jak w takiej sytuacji zmobilizować klasyczny elektorat  SLD do głosowania na A. Celińskiego. Jest to główny problem jego kampanii wyborczej w Warszawie. Jeżeli kierownictwu SLD to się uda, to A. Celiński może uzyskać doskonały rezultat. Jeżeli nie to mamy do czynienia z zaprogramowaną klęską.   

W programie samorządowym SLD możemy także przeczytać, co następuje, cytuje:   

„Polska lewica zasługuje na pamięć. Polska lewica ma wielką historię: począwszy od XIX wieku, przez dwudziestolecie międzywojenne, Polskę Ludową po III Rzeczpospolitą. Polscy socjaliści i socjaldemokraci walczyli o niepodległość naszego kraju i odbudowywali go po latach wojennej zawieruchy. Walczyli o sprawiedliwość społeczną, prawa kobiet, sprawiedliwy dostęp do usług publicznych, w tym dobrą edukację. Zasługują oni na pamięć, która powinna być utrwalona w nazwach ulic, placów i innych obiektów użyteczności publicznej. Będziemy o to walczyć!”.  

Każdy średnio inteligentny wyborca spyta: to komuniści byli socjalistami i socjaldemokratami, pierwszy raz słyszę. Ten fragment jest napisany tak jakby pisał go ktoś w latach 70 –tych XX wieku. Zaciemnia a nie rozjaśnia. Jest reliktem PRL – owskiej propagandy. Jest oczywistością, że polscy komuniści zasługują na pamięć. Zmiana nazw ulic jest w wielu przypadkach po prostu skandalem. Jest oczywistością, że polscy komuniści są częścią polskiej historii. Wystarczy przeczytać „Przedwiośnie” Żeromskiego. I nigdy nie możemy zapomnieć, że byli oni pierwszymi ofiarami Stalina Zostali przez jego oprawców wyrżnięci. Tylko KPP została rozwiązana. Tylko jej członkowie zostali wymordowani. Tego faktu nikt nie zmieni.   

P. Paleczny 

Dodaj komentarz

Wypełnij ankiete

Czy uważasz, że ustawa "dezubekizacyjna" zgodna jest z zasadami demokratycznego państwa prawa?
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
Total Votes:
First Vote:
Last Vote:

Portal sila-lewicy.pl powstał z inicjatywy niezależnych dziennikarzy z myślą o propagowaniu w przestrzeni medialnej zjednoczenia polskiej lewicy w jedną partię. Uważamy, że tylko silna partia lewicowa powstała z połączenia SLD i Partii Razem (do której dołączą lewicowe czy ekologiczne stowarzyszenia) jest w stanie powstrzymać degradację cywilizacyjną i kulturową jakiej jesteśmy świadkiem pod rządami PiS-u. Likwidacja trójpodziału władzy, podporządkowanie sądów władzy wykonawczej, wzrost nastrojów nacjonalistycznych, a nawet rasistowskich są bezpośrednim efektem rządów PiS -u.

Z przyjemnością nawiążemy współpracę ze wszystkimi, którzy mogliby przyczynić się do tworzenia i popularyzacji serwisu.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.