Wspólny nadydat lewicy na prezydenta Poznania

SLD wraz z partią Razem i z Inicjatywą Polską poparło Tomasza Lewandowskiego, jako kandydata na prezydenta Poznania – oświadczył Włodzimierz Czarzasty, który jednocześnie stwierdził rzecz najistotniejszą – z punktu widzenia wyników w wyborach samorządowych:   „Dziękuję panu Zandbergowi, że doszedł do takiego momentu, że są takie miejsca, gdzie można z SLD współpracować”. Redakcja portalu sila-lewicy.pl nie wacha się napisać, że może to być przełom w relacjach miedzy partiami lewicowymi i zapowiedź koalicji, która rozstrzygnie o wynikach najbliższych wyborów. Portal sila-lewicy.pl  powstał po to by takiej koalicji sprzyjać. W programowym artykule – patrz Deklaracja – pisaliśmy m.in. 

„programy prospołeczne SLD i Partii Razem są identyczne. Obie partie są także – co w kontekście antunijnej polityki PiS jest niezwykle istotne - za utrzymaniem i pogłębieniem związku z Unią Europejską.  Zarówno działacze SLD jak i działacze Partii Razem rozumieją, że korzyści gospodarcze z przynależności do UE, to przede wszystkim dostęp do rynku europejskiego, dzięki któremu rozwija się przemysł w Polsce. Utrata lub ograniczenie tego dostępu  - polityka PiS może do tego doprowadzić - miałaby tragiczne konsekwencje dla polskiej gospodarki, wywierając negatywny wpływ na wykorzystanie istniejącego już potencjału produkcyjnego, a także nowe inwestycje i napływ kapitału. Korzyści jakie daje Polsce dostęp do rynku UE,  mają takie same znaczenie dla rozwoju gospodarczego naszego kraju– według niektórych ekonomistów większe – jak fundusze unijne. Biorąc pod uwagę, że od 60 do 80% społeczeństwa polskiego jest zwolennikami pozostania w UE i widzi korzyści wynikające z funkcjonowania naszego kraju w wspólnym rynku, bezdyskusyjna proeuropejskość i prounijność SLD i Partii Razem jest ogromnym kapitałem wyborczym. Obie partie deklarują przywiązanie do tradycyjnych wartości lewicowych takich jak tolerancja światopoglądowa, rozwiązywanie konfliktów przy pomocy dialogu, otwartość na „innych” co w kontekście rozpętania przez PiS dwa lata temu psychozy antyimigracyjnej   będzie magnesem przyciągającym do zjednoczonej lewicy wyborców przesiąkniętych ethosem demokratycznym i liberalnym./…/ „Fundamentem kulturowym lewicy jest racjonalizm, działacze SLD  i Partii Razem rozumieją, że wspólnym symbolem ich polityki mógłby być Tadeusz Kotarbiński, wybitny logik, który czynnie walczył przeciwko nacjonalizmowi i klerykalizmowi i który był propagatorem racjonalizmu i świeckości w życiu społeczno – politycznym. Powtórzmy raz jeszcze –fundamentem kulturowym  SLD i Partii Razem jest racjonalizm, antyklerykalizm, świeckość państwa i walka z szowinizmem.”.

Z punktu widzenia kultury demokratycznej, której fundamentem jest kompromis, rozmowa i porozumienie, fakt wyłonienia wspólnego kandydata na prezydenta w Poznaniu przez SLD, Partie Razem i Inicjatywę Polska, jest zwycięstwem demokracji. Już w tej chwili możemy stwierdzić, że nie jest to kandydat mianowany przez partie polityczne – PO czy PiS – lecz wybrany przez różne siły polityczne.  Tomasz Lewandowski jest kandydatem demokracji.

Dlatego portal sila-lewicy.pl będzie, w miarę swoich sił – wspierało jego kandydaturę.

Redakcja sila-lewicy.pl

Dodaj komentarz

Wypełnij ankiete

Czy uważasz, że ustawa "dezubekizacyjna" zgodna jest z zasadami demokratycznego państwa prawa?
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
Total Votes:
First Vote:
Last Vote:

Portal sila-lewicy.pl powstał z inicjatywy niezależnych dziennikarzy z myślą o propagowaniu w przestrzeni medialnej zjednoczenia polskiej lewicy w jedną partię. Uważamy, że tylko silna partia lewicowa powstała z połączenia SLD i Partii Razem (do której dołączą lewicowe czy ekologiczne stowarzyszenia) jest w stanie powstrzymać degradację cywilizacyjną i kulturową jakiej jesteśmy świadkiem pod rządami PiS-u. Likwidacja trójpodziału władzy, podporządkowanie sądów władzy wykonawczej, wzrost nastrojów nacjonalistycznych, a nawet rasistowskich są bezpośrednim efektem rządów PiS -u.

Z przyjemnością nawiążemy współpracę ze wszystkimi, którzy mogliby przyczynić się do tworzenia i popularyzacji serwisu.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.