Partia Razem - dzieci Cezarego Baryki

Gdy zastanawiamy się nad genezą Partii „Razem”, nad systemem wartości i aktywnością jej młodych działaczy to nieuchronnie musimy odwołać się do tradycji europejskiej i polskiej lewicy. Kto jakie jej nurty inspirują Alicje Czubek czy Adriana Zandberga? Słuchając wypowiedzi  czołowych działaczy Partii Razem,  ma się wrażenie, że ich główną ideową – ale także taktyczną – inspiracja jest  niemiecki rewizjonizm i jego twórca – Bernstein., który w przeciwieństwie do swoich nauczycieli Marksa i Engelsa nie chciał zniesienia kapitalizmu przy pomocy rewolucji, tylko postulował jego stałe reformowanie w interesie klasy robotniczej. Kapitalizm należało zmienić a nie zniszczyć. Bernstein nie widział – i to udowadniał – absolutnego antagonizmu miedzy kapitalistami i robotnikami.

Przeciwnie dostrzegał wspólne – dla obu grup – wartości, takie jak demokracja czy wolność słowa. Rewizjonizm zerwał z rewolucją w imię dobra wspólnego  wszystkich obywateli państwa. Gdy kanclerz Bismarck, społeczny konserwatysta wprowadzał system ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych, to jego sojusznikiem w tej przełomowej dla Europy reformie, była właśnie socjaldemokracja niemiecka a nie liberałowie. To sojusz konserwatystów i socjaldemokracji niemieckiej doprowadził do stabilizacji systemu demokratycznego w Niemczech i podniesienia poziomu życia klasy robotniczej. Wprawdzie w deklaracji ideowej Partii Razem nie ma ani słowa o rewizjonizmie Bernsteina, jednak jego program, będący jednym z filarów europejskiej demokracji, jest stale obecny w wypowiedziach działaczy Partii Razem. Inaczej być nie może, kto akceptuje demokrację i pragnie poprawy życia dla warstw uboższych, ten musi – podkreślam musi – odwoływać się do programu i taktyki politycznej Bernsteina.

Drugim nurtem inspirującym – ale może to złe słowo – działaczy Partii Razem, jest wrażliwość na ludzką nędzę i biedę warstw polskiego społeczeństwa, które ucierpiały najbardziej podczas transformacji ustrojowej.  Jest to najwartościowszy składnik  programu Partii Razem;  bunt przeciwko – często nieludzkim – skutkom transformacji ustrojowej w Polsce. Geneza tej rewolty jest prawie taka sama jak bunt Cezarego Baryki, który oglądając nędzę żydowskiego proletariatu w Warszawie doznaje wstrząsu moralnego. Analogicznego wstrząsu doznali Adriana Zandbergi jego koleżanki i koledzy na widok spustoszenia społecznego i ekonomicznego jakie spowodowała transformacja ustrojowa w małych i średnich miastach Polski np.  Dolnego Śląska. To dlatego w deklaracji ideowej Partii „Razem” jej założyciele odwołują się do tych postaci w historii Polski, które symbolizowały elementarną ludzką wrażliwość,  solidarność i to co nazywamy empatią z losem biednych i wyzyskiwanych ludzi. 

Uznajemy się za kontynuatorów i dłużników wszystkich tych, którzy budowali w Polsce demokratyczne, otwarte i sprawiedliwe społeczeństwo. Wywodząc się z kręgów społecznikowskich, organizacji pozarządowych i ruchów miejskich, chcemy nawiązywać do spuścizny lewicy społecznej, której zasługą były osiągnięcia zarówno w budowie instytucji społeczeństwa obywatelskiego, jak i w odzyskaniu niepodległości w roku 1918.

Naszymi patronami są ludzie, którzy poświęcili swoją pracę dla budowania sprawiedliwej, równościowej Polski: twórcy i twórczynie polskiego życia publicznego tacy jak Stanisław Brzozowski, Zofia Nałkowska, Edward Abramowski czy Stefan Żeromski.”.

Paweł Paleczny

Polub nasz fanpage na facebook

 

Dodaj komentarz

Wypełnij ankiete

Czy uważasz, że ustawa "dezubekizacyjna" zgodna jest z zasadami demokratycznego państwa prawa?
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
Total Votes:
First Vote:
Last Vote:

Portal sila-lewicy.pl powstał z inicjatywy niezależnych dziennikarzy z myślą o propagowaniu w przestrzeni medialnej zjednoczenia polskiej lewicy w jedną partię. Uważamy, że tylko silna partia lewicowa powstała z połączenia SLD i Partii Razem (do której dołączą lewicowe czy ekologiczne stowarzyszenia) jest w stanie powstrzymać degradację cywilizacyjną i kulturową jakiej jesteśmy świadkiem pod rządami PiS-u. Likwidacja trójpodziału władzy, podporządkowanie sądów władzy wykonawczej, wzrost nastrojów nacjonalistycznych, a nawet rasistowskich są bezpośrednim efektem rządów PiS -u.

Z przyjemnością nawiążemy współpracę ze wszystkimi, którzy mogliby przyczynić się do tworzenia i popularyzacji serwisu.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.