Prezydent polskiego szowinizmu

W sobotę 6 stycznia br. w trakcie  Święta Objawienia Pańskiego przed rozpoczęciem Orszaku Trzech Króli, prezydent Andrzej Duda wypowiedział kilka zdań, które są esencją szowinistycznej filozofii politycznej aktualnej władzy. Zacytujmy je by nie być posądzonym, że coś zmyślamy:

„Każdy może przyjść i być między nami - Polakami i chrześcijanami - jeżeli szanuje naszą tradycję, wiarę, przekonania i jeżeli nie chce ich naruszać /…/  nieważne jakiego koloru jest człowiek. Jesteśmy mu winni szacunek”.

Słuchając pana prezydenta, zastanawiałem się czy on w ogóle wie co mówi? Czy zastanawia się nad sensem wypowiadanych słów i pojęć?  Co prezydent Andrzej Duda rozumie, kiedy mówi „nasza tradycja”? Nasza – czyli czyja? Ja na przykład wiem, że każdy uchodźca, który miałby odwagę przybyć dzisiaj do Polski nie może szanować naszej tradycji, bo jej po prostu nie zna i miałby inne przekonania niż moje bo byłyby wychowany w innej kulturze w innych warunkach geograficznych, religijnych, ekonomicznych.

W Holandii od ponad roku wręcza się uchodźcom broszurkę, która im wyjaśnia do jakiego kraju przybywają, jak i dlaczego kobiety ubierają się tak a nie inaczej, broszurka zawiera także opis historii i tradycji kraju w którym emigranci zamierzają zostać. Władze holenderskie wychodzą z dokładnie odmiennych przesłanek niż prezydent A. Duda; uchodźcy nic o nas nie wiedzą i trzeba dużego wysiłku by zapoznali się z nasza kulturą. Żeby szanować jakąś kulturę, trzeba ją najpierw poznać. Wypowiedź prezydenta A. Dudy – z punktu widzenia elementarnej logiki – jest szczytem absurdu.

Jak może uchodźca szanować moje przekonania, jeżeli większości z nich nie rozumie? Uchodźca jest -  z definicji – różny od mnie i z definicji narusza moje przekonania, jeżeli nie boi się wyraźić swoich. Warunki jakie stawia prezydent A. Duda emigrantom czy uchodźcom są niemożliwe do spełnienia. Są to warunki jakie stawia skrajny szowinista wszystkim, którzy chcą odwiedzić Polskę.

Do Polski mogą przybyć wszyscy, którzy się od nas nie różnią. Uchodźcy - produkty polakopodobne.

Księdza Marian Subocza – pomysłodawcy utworzenia korytarza humanitarnego powiedział, że "stosunek do uchodźców będzie testem naszej wiary, naszego człowieczeństwa i naszej dojrzałości jako społeczeństwa".

Dlaczego rząd Polski sprzeciwiał się otworzeniu korytarza humanitarnego? Dlatego, że według PiS –u, korytarz humanitarny pomógłby obcym kulturowo uchodźcom przedostać się na świętą, nietykalna ziemię Polski.

Redakcja portalu.

Polub nasz fanpage na facebook

 

Komentarze   

+7 #1 Jan Nowak 2018-02-22 14:22
> Co prezydent Andrzej Duda rozumie, kiedy mówi „nasza tradycja”?

Nasza, czyli taka, która pozwala kobietom podróżować bez towarzystwa mężczyzny i taka, która nie karze śmiercią za ateizm. Czyli nasza świecka tradycja.
Cytować
+4 #2 Adam 2018-07-23 18:26
Właśnie dlatego macie 3% poparcia. I tak już zostanie.
Cytować

Dodaj komentarz

Wypełnij ankiete

Czy uważasz, że ustawa "dezubekizacyjna" zgodna jest z zasadami demokratycznego państwa prawa?
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
Total Votes:
First Vote:
Last Vote:

Portal sila-lewicy.pl powstał z inicjatywy niezależnych dziennikarzy z myślą o propagowaniu w przestrzeni medialnej zjednoczenia polskiej lewicy w jedną partię. Uważamy, że tylko silna partia lewicowa powstała z połączenia SLD i Partii Razem (do której dołączą lewicowe czy ekologiczne stowarzyszenia) jest w stanie powstrzymać degradację cywilizacyjną i kulturową jakiej jesteśmy świadkiem pod rządami PiS-u. Likwidacja trójpodziału władzy, podporządkowanie sądów władzy wykonawczej, wzrost nastrojów nacjonalistycznych, a nawet rasistowskich są bezpośrednim efektem rządów PiS -u.

Z przyjemnością nawiążemy współpracę ze wszystkimi, którzy mogliby przyczynić się do tworzenia i popularyzacji serwisu.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.