Internet - dziecko komunizmu

W jakim stopniu Internet i formy komunikacji sztuki elektronicznej są  jest kontynuacją ideologii marksistowsko-leninowskiej wyrażonej w założeniach socrealizmu w malarstwie, filmie , i powieści radzieckiej ? Jeszcze kilka lat temu tak postawione pytanie zostałoby wyśmiane przez entuzjastów „światowej pajęczyny”, którzy w Internecie widzieli eksplozje wolności i swobodnej , międzyludzkiej wyobraźni.

 

Dzisiaj już nie, pierwszym naukowcem, który problem wywołał na światło dzienne był Lev Manovich amerykański badacz mediów (emigrant z Rosji), który z niespotykaną szczerością  w wpisie na jednym z blogów (wpis ten jest cytowany w tysiącach artykułów), stwierdził :

„Zachodni artyści sądzą, że, że Internet to doskonałe narzędzie, które pozwoli obalić wszystkie hierarchie i dać sztukę ludziom. Natomiast mnie – obywatelowi postkomunistycznemu – Internet przypomina raczej komunalne mieszkanie z czasów stalinowskich – nie ma żadnej prywatności, wszyscy na siebie donoszą, a do wspólnej kuchni i ubikacji, trzeba stać w kolejce.”.

 

Ta uwaga rosyjsko-amerykańskiego badacz uświadomiła wszystkim, że Internet i sztuka powstała dzięki elektronicznemu przetwarzaniu do złudzenia przypomina założenia socrealizmu. Jeden z głównych prekursorów języka współczesnych mediów radziecki reżyser Wiertow (który był jednocześnie głównym stalinowskim propagandzistą !) pisał w latach 20-tych XX wieku:

"Ja kino oko stwarzam człowieka doskonalszego niż stworzony Adam… Biorę u jednego ręce, najsilniejsze i najzręczniejsze, u drugiego – nogi, najzgrabniejsze i najszybsze, u trzeciego – głowę, najpiękniejszą i najwyrazistszą i montażem stwarzam, nowego doskonałego człowiek.".

 

Właśnie w taki sposób w internecie tworzy się dzisiaj ciała celebrytek, którymi zachwycamy się a które w rzeczywistości nie istnieją. Komunizm miał stworzyć nowego człowieka. Socrealizm w powieściach czy filmach próbował go przedstawić czy pokazać i w ten sposób artyści socrealistyczni – Konwicki, Putrament i setki innych – tworzyli pseudorzeczywistość, która jest żywiołem sztuki Internetu.

 

Sztuka Internetu jest dzieckiem komunizmu a my wszyscy coraz bardziej przypominamy bohatera stalinowskiej powieści „Jak hartowała się stal” ; był to ślepy komsomolec na inwalidzkim wózku.

K. Kuraś

 

 

Dodaj komentarz

Wypełnij ankiete

Czy uważasz, że ustawa "dezubekizacyjna" zgodna jest z zasadami demokratycznego państwa prawa?
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
Total Votes:
First Vote:
Last Vote:

Portal sila-lewicy.pl powstał z inicjatywy niezależnych dziennikarzy z myślą o propagowaniu w przestrzeni medialnej zjednoczenia polskiej lewicy w jedną partię. Uważamy, że tylko silna partia lewicowa powstała z połączenia SLD i Partii Razem (do której dołączą lewicowe czy ekologiczne stowarzyszenia) jest w stanie powstrzymać degradację cywilizacyjną i kulturową jakiej jesteśmy świadkiem pod rządami PiS-u. Likwidacja trójpodziału władzy, podporządkowanie sądów władzy wykonawczej, wzrost nastrojów nacjonalistycznych, a nawet rasistowskich są bezpośrednim efektem rządów PiS -u.

Z przyjemnością nawiążemy współpracę ze wszystkimi, którzy mogliby przyczynić się do tworzenia i popularyzacji serwisu.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.