Internet - dziecko komunizmu

W jakim stopniu Internet i formy komunikacji sztuki elektronicznej są  jest kontynuacją ideologii marksistowsko-leninowskiej wyrażonej w założeniach socrealizmu w malarstwie, filmie , i powieści radzieckiej ? Jeszcze kilka lat temu tak postawione pytanie zostałoby wyśmiane przez entuzjastów „światowej pajęczyny”, którzy w Internecie widzieli eksplozje wolności i swobodnej , międzyludzkiej wyobraźni.

"Kler" - kino jako maszyna do okłamywania

Zanim przystąpię do analizy największego sukcesu reklamowego jakim jest film pt. „Kler”, przypomnę podstawowe fakty związane ze sztuka filmową.

Wiek XX przyniósł bardziej efektywną metodę tworzenia iluzji rzeczywistości: jest nią – kino. Zastępując okno powozu lub samochodu ekranem, na którym wyświetlane są obrazy kino fabularne stworzyło nowe możliwości symulacji czy tworzenia iluzji rzeczywistość. Kino fabularne, które znamy, opiera się na okłamywaniu widza. Różnica między wioska Potiomkina i kinem jest taka, że w nieruchomej wiosce to widz się porusza, natomiast w kinie widz jest nieruchomy, porusza się zaś sam film. Montaż – to kluczowa XX-wieczna technologia imitowania rzeczywistości. Teoretycy filmu wyróżniają wiele rodzajów montażu, jednak dla naszego tematu warto wymienić dwa główne: montaż równoległy zwany po prostu montażem, w którym osobne rzeczywistości tworzą kolejne momenty na osi czasowej, oraz montaż w kadrze (o wiele rzadziej w filmie używany) w którym osobne rzeczywistości stanowią części jednego obrazu.

Jak wygrać wybory w Internecie - (samouczek dla polskich polityków)

Każdy polityk XXI wieku wie, że  partia, która jest najaktywniejsza w Internecie ma największe szanse wygrania wyborów samorządowych czy parlamentarnych. Rzeczywistość wirtualna dominuje nad rzeczywistością realną. Bez wiedzy o zasadach funkcjonowania sieci polityk jest jak ślepy niemowa. 

 Jakie jest ABC Internetu?

Podstawowe zasady funkcjonowania sieci  sformułowali amerykańscy i rosyjscy badacze sieci. Oto one: 

Jak PiS rusyfikuje Polskę

PiS, rusyfikuje – instytucjonalnie i kulturowo – nasz kraj. PiS pcha Polskę w objęcia Rosji. Zdaje sobie sprawę, że to – dla niektórych – teza szokująca, ale pochylmy się chwile, nad rzeczywistością, która nas otacza od dwóch lat. Dzisiejszy PiS przeprowadza w Polsce reformy dokładnie według schematów rosyjskich szowinistów - likwiduje niezależne sądownictwo, tworzy nową, skrajnie nacjonalistyczną i zakłamaną, wersję historii Polski, wznieca nastroje wrogości wobec "obcych", a przede wszystkim uważa, że to państwo inicjuje wszelkie zmiany, że to państwo pobudza społeczeństwo do działania. 

Polemika z europoseł K. Łybacką - czy nasze dzieci umieją czytać

Krystyna Łybacka, eurodeputowana SLD zawarcie przez członków UE tzw. „Paktu cywilizacyjnego” na rzecz rozwoju edukacji. Inicjatywa ze wszech miar słuszna, tylko jest jedno ale. Otóż europosłanka SLD nadal propaguje używanie Internetu i narzędzi komputerowych do procesu kształcenia, cytuje:

Z tego powodu raport bardzo mocną i dużą wagę, przywiązuje do wykorzystania współczesnych technologii, po to, aby zindywidualizować proces kształcenia. Maksymalnie dostosować go do osoby, aby wydobyć potencjał z każdego młodego człowieka. Mówimy również o tym, iż wymaga to zmiany programów nauczania, a to także zobowiązuje do dużo większej troski, jeżeli chodzi o samych nauczycieli, o czym za moment. Podkreślamy, iż ważnym jest, aby uzyskać synergię pomiędzy zapałem młodych ludzi do korzystania z nowych technik, a wiedzą nauczyciela, jego doświadczeniem i merytorycznym zaangażowaniem.”. 

Otóż  dzisiaj już wiemy, że używanie Internetu skutkuje zanikiem umiejętności czytania ze zrozumieniem. Internet radykalnie zmienia sztukę czytania, która była jednym z czynników powstania  europejskiej cywilizacji. Aby zrozumieć dlaczego nadmierne używanie Internetu może mieć skutki niezwykle negatywne dla naszej cywilizacji, trzeba cofnąć się w czasie do przełomu pierwszego i drugiego tysiąclecia. Chcieliśmy podkreślić, że doskonale rozumiemy intencje K. Łybackiej, nie mniej uważamy, że nastał czas w Polsce rozpoczęcia dyskusji na temat wpływu Internetu na proces nauczania. Jest to naszym zdaniem wpływ negatywny. Poniższy raport, którego części były drukowane w miesięczniku „Twórczość” oraz w tygodniku „ComputerWorld” jest wynikiem wieloletniej refleksji jego autorów nad internetowa cywilizacją. 

Historia neomarksizmu wg. ideologa PiS

Jak nazwać język ideologiczny PiS –u? Język, który służy otumanieniu wyborców żyjących w wiecznym strachu przed „obcymi” przede wszystkim przed  islamskimi terrorystami, który kreuje wizję Polska jako ofiarę brutalnej agresji ekonomicznej i ideologicznej ze strony polityków Unii Europejskich, który zakłamują historie i kulturę Polski, który manipulując pojęciami zmienia całkowicie ich pierwotny sens? Język polityczny PiS – u jest synonimem kłamstwa, służy do tworzenia pseudorzeczywistości.

Krytyka własnej historii jest nazywana przez propagandzistów PiS –u (Lisicki, Ziemkiewicz) „pedagogiką wstydu”. Polska kultura zawsze wyróżniała się wręcz pamfletową oceną historii naszego kraju. Iluż wielkich polskich twórców rozprawiało się z polskim „cierpietnictwem” gloryfikowanym dzisiaj 10 każdego miesiąca przez prezesa PiS? Iluż trzeźwo patrzyło na relacje między polskim ludem i polska szlachtą? Czy dzisiaj Żeromskiego – autora „Rozdziobią nas kruki i wrony”, Brzozowskiego, Słowackiego i Norwida   zaliczono by także do reprezentantów „pedagogiki wstydu”? Historyczne kłamstwo i manipulowanie pojęciami tak, że zmieniają one się w swoje przeciwieństwo jest podstawowa funkcja nowo-mowy. Propagandziści PiS – u tworzą jej nową mistyczno – nacjonalistyczną wersję.

Prezydent polskiego szowinizmu

W sobotę 6 stycznia br. w trakcie  Święta Objawienia Pańskiego przed rozpoczęciem Orszaku Trzech Króli, prezydent Andrzej Duda wypowiedział kilka zdań, które są esencją szowinistycznej filozofii politycznej aktualnej władzy. Zacytujmy je by nie być posądzonym, że coś zmyślamy:

„Każdy może przyjść i być między nami - Polakami i chrześcijanami - jeżeli szanuje naszą tradycję, wiarę, przekonania i jeżeli nie chce ich naruszać /…/  nieważne jakiego koloru jest człowiek. Jesteśmy mu winni szacunek”.

Słuchając pana prezydenta, zastanawiałem się czy on w ogóle wie co mówi? Czy zastanawia się nad sensem wypowiadanych słów i pojęć?  Co prezydent Andrzej Duda rozumie, kiedy mówi „nasza tradycja”? Nasza – czyli czyja? Ja na przykład wiem, że każdy uchodźca, który miałby odwagę przybyć dzisiaj do Polski nie może szanować naszej tradycji, bo jej po prostu nie zna i miałby inne przekonania niż moje bo byłyby wychowany w innej kulturze w innych warunkach geograficznych, religijnych, ekonomicznych.

Wypełnij ankiete

Czy uważasz, że ustawa "dezubekizacyjna" zgodna jest z zasadami demokratycznego państwa prawa?
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
Total Votes:
First Vote:
Last Vote:

Portal sila-lewicy.pl powstał z inicjatywy niezależnych dziennikarzy z myślą o propagowaniu w przestrzeni medialnej zjednoczenia polskiej lewicy w jedną partię. Uważamy, że tylko silna partia lewicowa powstała z połączenia SLD i Partii Razem (do której dołączą lewicowe czy ekologiczne stowarzyszenia) jest w stanie powstrzymać degradację cywilizacyjną i kulturową jakiej jesteśmy świadkiem pod rządami PiS-u. Likwidacja trójpodziału władzy, podporządkowanie sądów władzy wykonawczej, wzrost nastrojów nacjonalistycznych, a nawet rasistowskich są bezpośrednim efektem rządów PiS -u.

Z przyjemnością nawiążemy współpracę ze wszystkimi, którzy mogliby przyczynić się do tworzenia i popularyzacji serwisu.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.