Czy Żydzi mordowali Żydów?

Na konferencji prasowej, premiera Morawieckiego w Monachium  izraelski dziennikarza Ronena Bergmana z dziennika „Yedioth Ahronoth”w  opowiedział historię swojej matki, która doświadczyła prześladowań ze strony Polaków podczas okupacji, a następnie skonkludował: „Jeśli opowiem jej historię w Polsce, zostanę uznany za przestępcę. Co wy próbujecie zrobić?”. Premier polskiego rządu, reprezentujący w tym momencie polski naród, odpowiedział, cytuje:  „Oczywiście nie będą karane wypowiedzi, że byli polscy sprawcy, tak jak byli żydowscy, rosyjscy, ukraińscy – nie tylko niemieccy sprawcy.”.

 Rzadko można było usłyszeć równie głupią wypowiedź polskiego polityka w ciągu ostatnich 25 lat. To co najgorsze w tym zdaniu, to fakt, że premier zrównuje zbrodnie niemieckie, ukraińskie, polskie i żydowskie. Jest to niedopuszczalne; zbrodnie niemieckie były nieporównywalnie większe niż zbrodnie ukraińskie względem Żydów, zbrodnie ukraińskie były nieporównywalnie większe niż zbrodnie polskie względem Żydów. Pytanie jakie należy postawić brzmi następująco: czy Żydzi mordowali swoich rodaków?

Czy Żydzi uczestniczyli – nawet w minimalnym stopniu – w Zagładzie własnego narodu? I na to pytanie moim zdaniem my nie powinniśmy się wypowiadać,  tylko odwoływać do świadectw i opinii Żydów. Otóż w numerze 41/42 z roku 1986 pisma Aneks wydawanego na emigracji przez A. Smolara, ukazał się tekst Israela Shahaka Przewodniczącego Izraelskiej Ligii Obrony Praw Człowieka i Obywatela, który w czasie wojny przebywał jako 10 letnie dziecko w getcie warszawskim. Po powstaniu w kwietniu 1943 roku został wywieziony z rodzicami do obozu w Poniatowie, z którego – dzięki pomocy Polakom – ucieka z matką. Israel Shahak w tekście pt. „Normalność w nieludzkim świecie” napisał m.in. 

 „Oczywiści, że byli polscy policjanci, którzy przeprowadzali łapanki Żydów i oczywiście byli Polacy, którzy szantażowali Żydów /…/. Byli także żydowscy szantażyści, wielu nawet znanych z imienia, mieszkający poza gettem, którzy nie byli ani gorsi, ani lepsi niż polscy. Byli także żydowscy policjanci w getcie. Do obowiązków każdego z nich w pierwszych tygodniach eksterminacji latem 1942 roku należało dostarczanie odpowiedniej liczby Żydów przeznaczonych na śmierć. 

Dzisiaj, po latach uważam, że polscy i żydowscy wspólnicy zbrodniarzy są sobie równi w ogromie zła i najwyższa odraza, z jaka się ich wspomina, nie należy do narodowości. Moja jednak pamięć (i pamięć wszystkich ocalonych Żydów, kiedy uczciwie rozmawiają „w swoim gronie”) nie pozwala zapomnieć, że w owym czasie my, Żydzi nienawidziliśmy żydowskich policjantów i żydowskich szpiegów bardziej niż kogokolwieg innego. 

Latem 1942 Żydów zatrudnianych w dużych fabrykach pracujących dla armii niemieckiej nie wyłapywano do transportów. Kiedy wychodzili z pracy o piątej po południu, wstrzymywano nawet uliczne łapanki, by spokojnie mogli wrócić do domów. Pewnego popołudnia, kwadrans po piątej, wyglądałem z okna fabryki Tebens /.../ Nagle zobaczyłem żydowskiego policjanta wlokącego chłopca (żydowscy policjanci, nie mając broni, wybierali naturalnie słabsze ofiary).  

Chłopiec opierał się i krzyczał z całych sił, że żydowski policjant nie ma prawa go brać. Wtedy  niemiecki wicedyrektor, brutalny potwór nazwiskiem Bach, wyszedł przed bramę, wyjął pejcz, który zawsze nosił przy sobie, zdzielił nim żydowskiego policjanta i krzyknął: „Ma być porządek, przeklęty Żydu”. Ten incydent był naturalnie na ustach wszystkich następnego dnia i choć Bach był powszechnie znienawidzony, chwalono go. Każdy cieszył się ze skompromitowania żydowskiego policjanta i mówił, że choć Bach jest potworem, to ten policjant „jest gorszy.”.”. 

Pytanie jakie należałoby postawić brzmi następująco: czy aktualny premier Izraela zna – lub raczej – czy miał okazje takie historie usłyszeć? Obawiam się, że nie. Obawiam się, że czas, nieubłagany czas zaciera pewne fakty związane z tragedia Zagłady i tragedia hitlerowskiej okupacji. Obawiam się, że ani premier Morawiecki ani premier Izraela nie czytali arcydzieła pamięci jakim jest zbiór opowiadań Adolfa Rudnickiego pt. „Żywe i martwe morze”. Gdyby czytali ten wstrząsający reportaż ocalałego z Zagłady polskiego Żyda i wielkiego polskiego pisarza, to być może używaliby innych słów. 

Nic jednak nie usprawiedliwia głupoty polskiego premiera, który nie umie różnicować pozornie podobnych zjawisk co jest oznaką braku inteligencji  i dodajmy braku wykształcenia historycznego. Trzeba nic nie rozumieć z Zagłady i z okupacji hitlerowskie  by w stosunku do Polaków czy tym bardziej do Żydów użyć słowa „sprawca”. Israel Shahak używa słowa „wspólnicy zbrodni”. Czy pan premier widzi różnicę pomiędzy tymi wyrażeniami? Polskie społeczeństwo obywatelskie powinno domagać się dymisji premiera Morawieckiego. Podstawowym narzędziem polityki jest język – premier nie umie się nim posługiwać. 

P. P (nazwisko i adres znane redakcji)

Komentarze   

+12 #1 Anna 2018-02-18 13:43
Czy Stella Kübler z domu Goldschlag, najbardziej skuteczna łapaczka żydów w Berlinie była sprawcą czy zbrodniarką? Wydawała innych żydów za pieniądze, za każdego złapanego żyda dostawała 200 marek.
Cytować

Dodaj komentarz

Wypełnij ankiete

Czy uważasz, że ustawa "dezubekizacyjna" zgodna jest z zasadami demokratycznego państwa prawa?
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
Total Votes:
First Vote:
Last Vote:

Portal sila-lewicy.pl powstał z inicjatywy niezależnych dziennikarzy z myślą o propagowaniu w przestrzeni medialnej zjednoczenia polskiej lewicy w jedną partię. Uważamy, że tylko silna partia lewicowa powstała z połączenia SLD i Partii Razem (do której dołączą lewicowe czy ekologiczne stowarzyszenia) jest w stanie powstrzymać degradację cywilizacyjną i kulturową jakiej jesteśmy świadkiem pod rządami PiS-u. Likwidacja trójpodziału władzy, podporządkowanie sądów władzy wykonawczej, wzrost nastrojów nacjonalistycznych, a nawet rasistowskich są bezpośrednim efektem rządów PiS -u.

Z przyjemnością nawiążemy współpracę ze wszystkimi, którzy mogliby przyczynić się do tworzenia i popularyzacji serwisu.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.