Historia islamskiego terroru

Przypominamy najważniejsze ataki terrorystów islamskich od 2002 do 2015 roku dokonanych na terenie Europy i północnej Afryki.

2002 rok. Tunezja. Zamach na synagogę w Dżerbie w wyniku którego zginęło 14 Niemców, dwóch Francuzów i 5 Tunezyjczyków. Miał on być ostrzeżeniem dla turystów, żeby więcej tam już nie przyjeżdżali.

11 marca 2004 roku. Zamach w podmiejskich pociągach w Madrycie, wybuchło  około  10 bomb, zabijając 191 osób i raniąc  1858.

7 lipca 2005 roku. Londyn. Zamachy samobójcze  w metrze i autobusie spowodowały śmierć 56  osób i raniły 700.

Listopad-grudzień 2005 roku. Rozruchy w dzielnicach muzułmańskich francuskich miast. Po trzech tygodniach zamieszek, podliczono materialne straty: 10 000 spalonych samochodów, 300 zniszczonych budynków, setki szkół są na wpółzburzone, 130 policjantów i demonstrantów rannych. Nie ma jednak zabitych, 8 listopada wprowadzono stan wyjątkowy w 25 departamentach Francji – po raz pierwszy od czasów wojny narodowo-wyzwoleńczej w Algierii. 

 30 listopada 2009 roku odbyło się w Szwajcarii referendum w którym zadano obywatelom pytanie, czy zgadzają się z zakazem budowy minaretów. 57%  wyborców opowiedziało się za tym zakazem.

17 grudnia 2010. Arabska wiosna. Tego dnia w małym tunezyjskim mieście, upokorzony do żywego Muhammad Buazizi, uliczny sprzedawca owoców i warzyw, dokonał samospalenia przed merostwem, w którym urzędnicy nie chcieli wysłuchać jego skargi. Co charakteryzuje „Arabską wiosnę”? Po raz pierwszy, muzułmanie nie zwracali się przeciwko Ameryce czy Izraelowi, ale własnym rządom, własnej administracji.

 11 lutego 2011. Arabska wiosna. Egipt. Uliczne demonstracje doprowadzają do obalenia reżimu Mubaraka. W manifestacjach biorą nikły – wręcz minimalny – udział muzułmańscy fundamentaliści. W lutym 2011 roku Egipt został wyzwolony bez udziału fundamentalistów.

19 marca 2012 roku. Wystarczy taki zamach jak ten z 19 marca 2012 roku, którego dokonał  młody Francuz z rodziny imigranckiej, Mohammed Merach, aby rzucić podejrzenie na wszystkich muzułmanów we Francji. Merech zabił trzech wojskowych w Montauban i czterech Żydów, w tym troje dzieci, w Tuluzie.

18 lipca 2013 rok. Miasto Trappes, dwóch policjantów stara się wylegitymować młodą kobietę ubraną w czador, zabroniony przez uchwalone co we Francji prawo, mąż kobiety protestuje gwałtownie, na co jeden z policjantów odpowiada: „Nie jesteśmy w Kabulu”

Zamachy na tygodnik  „Charlie Hebdo” z 7 stycznie 2015 roku, które nastąpiły w dniu, kiedy w księgarniach ukazała się powieść M. Houellebecqa „Uległość”, były dla Francji jak uderzenie pięścią w żołądek. Dostała cios, przeżyła szok, zadano jej wielką ranę. Skłoniło to  Houellebecqa do zaprzestania promocji swojej książki. Jest ona wyobrażeniem Francji z 2022 roku – rządzi nią muzułmański prezydent, który znowu zamyka kobiety w domu i dopuszcza poligamię. Przed Houellebekiem ukazała się książka Erica Zemmoura Le suicide francais – „Francuskie samobójstwo” – w której upadek Francji tłumaczy on zgubnym wpływem maja 1968 roku, imigracji, małżeństw homoseksualnych i feminizmu. Ta książka odniosła ogromny sukces w księgarniach – ponad czterysta tysięcy sprzedanych egzemplarzy. W zamach na tygodnik  „Charlie Hebdo” zginęło 12 osób.

9 stycznia 2015 roku . Zamach w supermarkecie Hyper Cacher w Vincennes, w wyniku którego zginęło 17 osób a  około 10 zostało rannych

18 marca 2015 roku.  Zamach na muzeum  Bardo w Tunezji, był w oczywisty sposób wymierzony w postępy Tunezji na drodze do demokracji.

22 kwietnia 2015 roku. Udaremnione zamachy przez francuskie służby specjalne. W kwietniu zatrzymano 24 letniego Algierczyka, studenta informatyki, który przygotowywał zamachy na kościoły katolickie, jest on także podejrzany o zabójstwo 33 letniej instruktorki fitness. Szczegóły nieudanego zamachu.

Le Parisien informuje, że zidentyfikowanie niedoszłego zamachowca nastąpiło w bardzo szczególnych okolicznościach. W niedzielę 22 kwietnia 2015 o godz. 8.50 na środku chodnika w jednej z dzielnic Paryża młody, broczący krwią mężczyzna słaniał się na nogach. Okazało się, że miał ranę postrzałową nogi. Tłumaczył, że padł ofiarą napadu. Jego wyjaśnienia były jednak na tyle dziwne, że policjanci podążyli śladami krwi, które prowadzą do samochodu rannego. Tam dokonali szokującego odkrycia. W aucie znajdował się kałasznikow i broń typu Sig-Sauer, która skradziona została funkcjonariuszowi policji, oraz mnóstwo policyjnych oznaczeń. Działania, które następnie podjęli policjanci, wykazały, że ranny chłopak to pochodzący z Algierii, ale posiadający francuskie obywatelstwo 24-letni student informatyki. W jego akademickim pokoju odkryto cały arsenał broni, m.in. trzy karabiny automatyczne, pistolety, kamizelki kuloodporne i policyjne koguty. Według konta terrorysty na Facebooku, zaatakowane miały być „jeden lub dwa” kościoły w Villejuif (Val-de- Marne) w pobliżu Paryża.

Całe zdarzenie jest jeszcze bardziej wstrząsające ze względu na fakt, iż podejrzany najprawdopodobniej jest również sprawcą morderstwa młodej instruktorki fitness, którą znaleziono w niedzielę rano z ranami postrzałowymi głowy. Aurélie Châtelain, matka 5-letniej córeczki, przyjechała do Villejuif na tygodniowy kurs pilates. Jak donosi LeMonde.fr, morderca prawdopodobnie postrzelił się w nogę, próbując ukraść samochód 32-latki, którą brutalnie zabił.

 

22 sierpnia 2015 roku – W pociągu Thalys kursującym na trasie Amsterdam– Paryż, dwóch żołnierzy amerykańskich udaremniło zamach terrorystyczny, obezwładniając zamachowcę 26 letniego Marokańczyka, który figurował na liście potencjalnych terrorystów, prowadzonej przez francuska policję. W wyniku nieudanego zamach rannych zostało trzy osoby. Pasażerowie twierdzą, że został obezwładniony przez dwóch pasażerów - amerykańskich żołnierzy, którzy usłyszeli dobiegający z toalety dźwięk ładowanej broni.

 

Bataclan -  13 listopada 2015 roku – sala koncertowa, restauracje w X, XI dzielnicy, Stade de France

 Jak mówili świadkowie, kilku napastników wtargnęło na widownię w hali Bataclan z bronią typu kałasznikow i zaczęło ślepo strzelać do tłumu, krzycząc "Allah Akbar" (arab. "Bóg jest wielki"). Napastnicy wzięli tam na trzy godziny zakładników, a potem - relacjonowali świadkowie - dokonali rzezi 89 zakładników, strzelając do ludzi leżących do ziemi. Jeden ze świadków słyszał, jak terroryści mówili do zakładników, że winnym zamachów jest Hollande, który podjął decyzję o interwencji francuskich sił w Syrii.

Francja pod ostrzałem

Łącznie w atakach zginęło 129 osób, 350 zostało rannych, a 99 jest nadal w stanie krytycznym. Wieczorem prokurator potwierdził, że jednego z terrorystów zidentyfikowano. To osoba urodzona we Francji w 1985 roku. Francuski wymiar sprawiedliwości skazywał go ośmiokrotnie, ale mężczyzna ten nigdy nie trafił za kratki. W 2010 roku znalazł się na liście osób, których poglądy uległy radykalizacji pod wpływem ideologii dżihadu. Dwóch pozostałych terrorystów przedostało się do Europy przez Grecję jako uchodźcy.

Zdaniem prokuratury w całym mieście przeprowadzono jednocześnie sześć zamachów.

W okolicach Stade de France, na którym w piątek wieczorem rozegrano towarzyski mecz Francja-Niemcy, doszło do trzech eksplozji. Prezydent Francois Hollande, który był na trybunach wraz z 80 tys. widzów, został przed jego końcem ewakuowany; mecz zakończył się wygraną Francji a wszystkich widzów udało się w spokoju ewakuować.

Terroryści zaatakowali także zatłoczone ulice, bary i restauracje w popularnych X i XI dzielnicy Paryża. Największa tragedia rozegrała się w sali koncertowej Bataclan.

13 listopada 2015 podczas koncertu amerykańskiego zespołu Eagles of Death Metal, w teatrze doszło do strzelaniny, która była częścią serii ataków terrorystycznych mających miejsce w 10. oraz 11.dzielnicy Paryża.

Interpretacje – hipotezy. Francja przeciwnie niż Niemcy i Anglia, jest krajem, w którym zastosowano model asymilacji imigrantów. Z powodu swej kolonialnej przeszłości i pamięci o wspólnocie Francuzów z mieszkańcami krajów Maghrebu, Francja czuła się zobligowana do tego, aby zaproponować asymilację milionom imigrantów, których sprowadziła. Anglicy i Niemcy, postawili natomiast na kulturowa różnorodność, wychodząc z założenia, że imigrant ma swoja kulturę. Pomagają mu zatem ja rozwijać i nie zachęcają do zintegrowania się z ludnością rdzennie brytyjską czy niemiecką, Każdy ma prawo do swojej odmienności i własnej kultury, bez przymusu asymilacji. Dlatego w tych krajach nie ma problemu z noszeniem chusty czy zasłony. Francja tymczasem, „produkując”, młodych Francuzów, czuje się zobligowana do tego, by nauczyć ich poszanowania praw republiki, a szczególnie  najważniejszego z tych praw,  czyli świeckości.

red. sila-lewicy.pl

Dodaj komentarz

Wypełnij ankiete

Czy uważasz, że ustawa "dezubekizacyjna" zgodna jest z zasadami demokratycznego państwa prawa?
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
Total Votes:
First Vote:
Last Vote:

Portal sila-lewicy.pl powstał z inicjatywy niezależnych dziennikarzy z myślą o propagowaniu w przestrzeni medialnej zjednoczenia polskiej lewicy w jedną partię. Uważamy, że tylko silna partia lewicowa powstała z połączenia SLD i Partii Razem (do której dołączą lewicowe czy ekologiczne stowarzyszenia) jest w stanie powstrzymać degradację cywilizacyjną i kulturową jakiej jesteśmy świadkiem pod rządami PiS-u. Likwidacja trójpodziału władzy, podporządkowanie sądów władzy wykonawczej, wzrost nastrojów nacjonalistycznych, a nawet rasistowskich są bezpośrednim efektem rządów PiS -u.

Z przyjemnością nawiążemy współpracę ze wszystkimi, którzy mogliby przyczynić się do tworzenia i popularyzacji serwisu.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.