Sojusz przedwyborczy SLD - PSL

Według ostatniego sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej na Prawo i Sprawiedliwość chce głosować 37,4 proc. Drugie miejsce w sondażu zajęła Platforma Obywatelska, na którą chce głosować 26,3 proc. ankietowanych. Ostatnie miejsce na podium zajęło SLD uzyskując 9,7 proc. Próg wyborczy przekroczyłyby jeszcze Kukiz'15 (5,7 proc.) oraz Polskie Stronnictwo Ludowe (5,3 proc.). 

 Sondaż ten według politologów może doprowadzić do cichej współpracy miedzy PSL i SLD w wyborach samorządowych, a może także w parlamentarnych w roku przyszłym. Po pierwsze obie partie sprawowały już władzę, po drugie aparaty obu partii wywodzą się ze struktur partii PRL – owskich (PZPR, ZSL), po trzecie w sferze interesów oraz programów nie ma żadnych sprzeczności między SLD i PSL. Ich współpraca i cichy sojusz, szczególnie w wyborach samorządowych może doprowadzić do wywrócenia do góry nogami sceny politycznej w Polsce. 

  Przypomnijmy, że obie partie w przeciwieństwie do PO i Nowoczesnej – natychmiast poparły reformę 500+ co je radykalnie odróżnia od liberałów. Obie partie mają twarz prospołeczną i – powtórzmy to jeszcze raz – ich sojusz śni się po nocach strategom PiS – u, jak zły koszmar. Sojusz PSL i SLD w wyborach samorządowych to prawdziwa rewolucja. 

 Dlaczego kręgi kierownicze obu partii tego nie chcą zrozumieć?  Dlaczego nie dochodzi do sojuszu, który mógłby unicestwić podział sceny politycznej ustanowiony przez POPiS? Ten sojusz jest naturalny właśnie w wyborach samorządowych, gdzie – nasza redakcja odebrała takie sygnały – dochodzi do coraz częstszych porozumień miedzy aparatami partyjnymi obu ugrupowań. 

 Dynamika polityczna, po ogłoszeniu takiego sojuszu, doprowadziłaby, naszym zdaniem do zredefiniowania sceny politycznej w Polsce. Główna trudność leży zapewne po stronie PSL, które przez osiem lat rządów PO współrządziło krajem. Jednak, mamy nadzieję, że kierownictwo PSL, taktycznie giętkie, przypomni sobie swoje największe sukcesy w III Rzeczpospolitej i w końcu złoży propozycję SLD. 

 Wyborcy na to czekają. 

red. sila-lewicy.pl

 

Dodaj komentarz

Wypełnij ankiete

Czy uważasz, że ustawa "dezubekizacyjna" zgodna jest z zasadami demokratycznego państwa prawa?
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
Total Votes:
First Vote:
Last Vote:

Portal sila-lewicy.pl powstał z inicjatywy niezależnych dziennikarzy z myślą o propagowaniu w przestrzeni medialnej zjednoczenia polskiej lewicy w jedną partię. Uważamy, że tylko silna partia lewicowa powstała z połączenia SLD i Partii Razem (do której dołączą lewicowe czy ekologiczne stowarzyszenia) jest w stanie powstrzymać degradację cywilizacyjną i kulturową jakiej jesteśmy świadkiem pod rządami PiS-u. Likwidacja trójpodziału władzy, podporządkowanie sądów władzy wykonawczej, wzrost nastrojów nacjonalistycznych, a nawet rasistowskich są bezpośrednim efektem rządów PiS -u.

Z przyjemnością nawiążemy współpracę ze wszystkimi, którzy mogliby przyczynić się do tworzenia i popularyzacji serwisu.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.