PiS - "karły udające olbrzymy"

Jaki jest stan ducha Narodu Polskiego po kolejnej nowelizacji ustawy o IPN? Katastrofalny. USA i Izrael wskazały nam miejsce w kącie historii. Polska  jest zerem. Nie ma w dodatku żadnego wpływu na przebieg sytuacji na Ukrainie. Co nam mówi prawica? Igor Janke pisze tekst pt. „Stać nas na wielkość”. J. Kaczyński mówi to samo; Polska ma być podmiotem polityki, musi odbudować przemysł i decydować o sobie samej. W jego wyborczych przemówieniach dźwięczał Gierek pomieszany z Piłsudskim. Zabójcza mieszanka, sprzeczna całkowicie z samowiedzą Narodu, który – powtarzam – ma świadomość, że zostaliśmy zepchnięci na samo dno.

  Jeżeli prawica będzie mówiła i pisała o wielkości Narodu, który jest politycznie kompletnie wyautowany przez mocarstwa, to minie się z elementarnym doświadczeniem każdego Polaka. Na marginesie historii literatury polskiej Krzyżanowskiego, przetłumaczonej na angielski, Miłosz odczytała uwagi studentów amerykańskich. Jak one brzmiały? „Karły udające olbrzymów”. Dzisiaj prawica zachowuje się właśnie dokładnie tak samo.  Jak karły udające olbrzymów. Kaleka rzeczywistość sobie – prawicowe biadolenia o wielkości sobie. Gorzej, rzecz jasna, bylibyśmy wielcy gdyby nie „układ”, „rozwiedka” i inne tragedie a la Michalkiewicz. Zachowujemy się tak jak ten turysta z Mrożka, który na przyjęciu w ambasadzie w Rzymie, pokazuje gościom rany, jakie otrzymał w partyzantce, aby wytłumaczyć się, że nie zna języków obcych. Jakie języki. Jaki przemysł. Jakie wynalazki. Jaka nauka. My walczyliśmy i walczymy nadal za cały świat.  Języków nie znamy, bo nie mieliśmy czasu w okopach ich się nauczyć. Czyja to wina, że jest tak nudno i beznadziejnie? Na to pytanie odpowiedział już Tuwim:

 

Na to redaktor: - Czy pan nie widzi?
(ozór na szaro ozór na szaro)
Co dzień powtarzam: winni są Żydzi!
(ozór na szaro chrzan)


Zamiast się trapić nudą i troską,
(ozór na szaro ozór na szaro)
Niech pan rozwiąże sprawę żydowską.
(ozór na szaro chrzan)


Oto scyzoryk, rżnij pan, kolego!
(ozór na szaro ozór na szaro)
Hejże, do czynu narodowego!
(ozór na szaro chrzan)

W miejsce Żydów dzisiaj można wstawić Niemców, kapitalistów i finansistów, UE, Rosjan. Innych. Obcych. My jesteśmy święci i wykorzystywani przez cały świat. W książce pt. „Młode lwy”,  której akcja toczy się w czasie II wojny światowej, bohater pije w londyńskiej knajpie z kolegą, przyglądając się bójce, polskich oficerów z żandarmeria angielską i pijąc kolejną szklankę whisky, stwierdza: „To Polacy są głupi jak but, ale walczą jak lwy”. To samo z domieszka złośliwej ironii mówi Napoleon, patrząc jak polscy ułani rzucają się w nurty Niemna by umrzeć śmiercią samobójczą na oczach swego wybawiciela. Lew Tołstoj – z wrodzona arystokratyczno rosyjska wyrozumiałością – opisał w  „Wojnie i Pokoju” tą scenę kompromitująca naszą polityczną głupotę. Naszą wieczną polską niedojrzałość. Dość. Jesteśmy mali. Jesteśmy nie drugorzędni jak pisał Gombrowicz, tylko dziewięciorzędni. Jesteśmy na dnie. Co robi Naród, który słyszy pukanie z piekła pod swoimi stopami?  Mówi sobie prawdę. Możemy nadal upijać się naszym domniemanym cierpieniem, ale nikt na to nie zwróci uwagi. Możemy nadal mówić o naszej wielkości, ale odpowiedzią będzie śmiech. Śmiech, którego nie chcemy słyszeć.

A. Jagiellonka

 

Komentarze   

0 #1 Adam 2018-09-26 17:04
Teksty Igora Janke,chwalącego się znajomością z premierem należy traktować z przymrużeniem oka.Urodzony pod koniec lat 70-tych,jako nastolatek "ogrywał" wraz z kolegami z SW milicję,podsłuchując jej radiowozy.Biedaczek nie wie jednak,że ówczesnego sprzętu milicyjnego,w niektórych rejonach nie trzeba było w ogóle podsłuchiwać.Wystarczyło włączyć telewizor i słyszało się polecenia wydawane przez oficera dyżurnego załogom radiowozów.Czym się tu chwalić?!
Cytować
0 #2 Stan 2018-10-16 19:17
Małostkowe jest to, że Janke pominął Hanke Karniej.
Cytować

Dodaj komentarz

Wypełnij ankiete

Czy uważasz, że ustawa "dezubekizacyjna" zgodna jest z zasadami demokratycznego państwa prawa?
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
Total Votes:
First Vote:
Last Vote:

Portal sila-lewicy.pl powstał z inicjatywy niezależnych dziennikarzy z myślą o propagowaniu w przestrzeni medialnej zjednoczenia polskiej lewicy w jedną partię. Uważamy, że tylko silna partia lewicowa powstała z połączenia SLD i Partii Razem (do której dołączą lewicowe czy ekologiczne stowarzyszenia) jest w stanie powstrzymać degradację cywilizacyjną i kulturową jakiej jesteśmy świadkiem pod rządami PiS-u. Likwidacja trójpodziału władzy, podporządkowanie sądów władzy wykonawczej, wzrost nastrojów nacjonalistycznych, a nawet rasistowskich są bezpośrednim efektem rządów PiS -u.

Z przyjemnością nawiążemy współpracę ze wszystkimi, którzy mogliby przyczynić się do tworzenia i popularyzacji serwisu.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.