Zatrzymanie N. Sarkozy - trochę faktów

Polskie media poinformowały dzisiaj, że były prezydent Francji Nicolas Sarkozy został zatrzymany i jest aktualnie przesłuchiwany przez policję, która od 2013 roku prowadzi śledztwo w sprawie finansowania jego zwycięskiej kampanii prezydenckiej w 2007 roku przez libijskiego dyktatora Kadafiego. Śledztwo zostało rozpoczęte w 2013 roku, kiedy to niezależny portal internetowy Mediapart, opublikował libijski dokument z którego jednoznacznie wynikało, że Libia dostarczyła 50 milionów euro sztabowi wyborczemu N. Sarkozy. 

W trakcie śledztwa - trwającego od 2013 roku - policja i prokurator przesłuchali miedzy innymi w 2016 roku Ziad Takieddina, pośrednika miedzy Kadafim i N. Sarkozy, który potwierdził, że w przewoził w 2006 roku pięć milionów euro z Tripolisu do Paryża i wręczył je bliskiemu współpracownikowi N. Sarkozy, który wtedy był ministrem spraw wewnętrznych. Problem w tym, ze osoba z otoczenia byłego prezydenta Francji, która ponoc przyjęła te 5 milionów, nie żyje od 2012 roku. 

N. Sarkozy twierdzi, że jest niewinny i że jest to spisek jego wrogów przeciwko nie tylko jemu, ale także całej prawicy, która - w porównaniu z lewicą - stosowała wobec islamu metody stanowcze. Warto przeczytać artykuł pt. Powrót islamskiego terroryzmu, wyjaśniamy jego przyczyny, aby zrozumieć do końca tą aferę. 

red. źródło informacji Le Figaro, Le Monde

 

 

 

Dodaj komentarz

Wypełnij ankiete

Czy uważasz, że ustawa "dezubekizacyjna" zgodna jest z zasadami demokratycznego państwa prawa?
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
Total Votes:
First Vote:
Last Vote:

Portal sila-lewicy.pl powstał z inicjatywy niezależnych dziennikarzy z myślą o propagowaniu w przestrzeni medialnej zjednoczenia polskiej lewicy w jedną partię. Uważamy, że tylko silna partia lewicowa powstała z połączenia SLD i Partii Razem (do której dołączą lewicowe czy ekologiczne stowarzyszenia) jest w stanie powstrzymać degradację cywilizacyjną i kulturową jakiej jesteśmy świadkiem pod rządami PiS-u. Likwidacja trójpodziału władzy, podporządkowanie sądów władzy wykonawczej, wzrost nastrojów nacjonalistycznych, a nawet rasistowskich są bezpośrednim efektem rządów PiS -u.

Z przyjemnością nawiążemy współpracę ze wszystkimi, którzy mogliby przyczynić się do tworzenia i popularyzacji serwisu.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.