Jaki Bylejaki

Jaki – kandydat PiS na prezydenta Warszawy – postanowił wystąpić z partii i wyjechać do Madrytu, gdzie zamienił kilka słów z budowniczym metra. W ten sposób chce udowodnić warszawiakom, że zbuduje w stolicy Polski dwie linie metra albo nawet i trzy w pięć lat. Cała kampania Jakiego oparta była na dwóch prymitywnych założeniach:

"Beton" PiS -u contra premier M. Morawiecki

Według naszych rozmówców z aparatu partyjnego PiS, interwencja policji przeciwko bojówkom nacjonalistycznym, które brutalnie zaatakowały Paradę Równości w Lublinie, w ostatnią sobotą, były  próbą podważenia pozycji premiera M. Morawieckiego przez starych działaczy PiS wywodzących się jeszcze z Porozumienia Centrum, do których należy minister MSWiA J. Brudziński. 

Według sondażu premier M. Morawiecki powinien zdymisjonować

Według  wyników sondażu SW Research dla serwisu rp.pl. premier M.  Morawiecki powinien podać się do dymisji po opublikowaniu nagrań z afery podsłuchowej. Aż 49% respondentów uważa, że premier powinien podać się do dymisji. Przeciwnego zdania jest 27% badanych. Politolodzy zauważają, że jest to fatalna wiadomość dla obozu zjednoczonej prawicy a szczególnie dla J. Kaczyńskiego, który – wbrew opinii aparatu partyjnego – przeforsował kandydaturę M. Morawieckiego – na stanowisko premiera, doprowadzając do kryzysu zaufania w PiS. 

"Dzieci resortowe" i sowieckie metody prof. Matczaka

W książce pt. „Resortowe dzieci” – wydanej kilka lat temu – prawicowi dziennikarze pracowicie wyszukiwali powiązania rodzinne dzisiejszych medialnych sław z UB –ecką przeszłością ich rodziców. Kto – według prawicowych dziennikarzy – zrobił karierę w III Rzeczpospolitej? Dzieci UB – eków i SB – ków.

Historia islamskiego terroru

Przypominamy najważniejsze ataki terrorystów islamskich od 2002 do 2015 roku dokonanych na terenie Europy i północnej Afryki.

2002 rok. Tunezja. Zamach na synagogę w Dżerbie w wyniku którego zginęło 14 Niemców, dwóch Francuzów i 5 Tunezyjczyków. Miał on być ostrzeżeniem dla turystów, żeby więcej tam już nie przyjeżdżali.

11 marca 2004 roku. Zamach w podmiejskich pociągach w Madrycie, wybuchło  około  10 bomb, zabijając 191 osób i raniąc  1858.

7 lipca 2005 roku. Londyn. Zamachy samobójcze  w metrze i autobusie spowodowały śmierć 56  osób i raniły 700.

Listopad-grudzień 2005 roku. Rozruchy w dzielnicach muzułmańskich francuskich miast. Po trzech tygodniach zamieszek, podliczono materialne straty: 10 000 spalonych samochodów, 300 zniszczonych budynków, setki szkół są na wpółzburzone, 130 policjantów i demonstrantów rannych. Nie ma jednak zabitych, 8 listopada wprowadzono stan wyjątkowy w 25 departamentach Francji – po raz pierwszy od czasów wojny narodowo-wyzwoleńczej w Algierii. 

 30 listopada 2009 roku odbyło się w Szwajcarii referendum w którym zadano obywatelom pytanie, czy zgadzają się z zakazem budowy minaretów. 57%  wyborców opowiedziało się za tym zakazem.

17 grudnia 2010. Arabska wiosna. Tego dnia w małym tunezyjskim mieście, upokorzony do żywego Muhammad Buazizi, uliczny sprzedawca owoców i warzyw, dokonał samospalenia przed merostwem, w którym urzędnicy nie chcieli wysłuchać jego skargi. Co charakteryzuje „Arabską wiosnę”? Po raz pierwszy, muzułmanie nie zwracali się przeciwko Ameryce czy Izraelowi, ale własnym rządom, własnej administracji.

 11 lutego 2011. Arabska wiosna. Egipt. Uliczne demonstracje doprowadzają do obalenia reżimu Mubaraka. W manifestacjach biorą nikły – wręcz minimalny – udział muzułmańscy fundamentaliści. W lutym 2011 roku Egipt został wyzwolony bez udziału fundamentalistów.

19 marca 2012 roku. Wystarczy taki zamach jak ten z 19 marca 2012 roku, którego dokonał  młody Francuz z rodziny imigranckiej, Mohammed Merach, aby rzucić podejrzenie na wszystkich muzułmanów we Francji. Merech zabił trzech wojskowych w Montauban i czterech Żydów, w tym troje dzieci, w Tuluzie.

18 lipca 2013 rok. Miasto Trappes, dwóch policjantów stara się wylegitymować młodą kobietę ubraną w czador, zabroniony przez uchwalone co we Francji prawo, mąż kobiety protestuje gwałtownie, na co jeden z policjantów odpowiada: „Nie jesteśmy w Kabulu”

Zamachy na tygodnik  „Charlie Hebdo” z 7 stycznie 2015 roku, które nastąpiły w dniu, kiedy w księgarniach ukazała się powieść M. Houellebecqa „Uległość”, były dla Francji jak uderzenie pięścią w żołądek. Dostała cios, przeżyła szok, zadano jej wielką ranę. Skłoniło to  Houellebecqa do zaprzestania promocji swojej książki. Jest ona wyobrażeniem Francji z 2022 roku – rządzi nią muzułmański prezydent, który znowu zamyka kobiety w domu i dopuszcza poligamię. Przed Houellebekiem ukazała się książka Erica Zemmoura Le suicide francais – „Francuskie samobójstwo” – w której upadek Francji tłumaczy on zgubnym wpływem maja 1968 roku, imigracji, małżeństw homoseksualnych i feminizmu. Ta książka odniosła ogromny sukces w księgarniach – ponad czterysta tysięcy sprzedanych egzemplarzy. W zamach na tygodnik  „Charlie Hebdo” zginęło 12 osób.

9 stycznia 2015 roku . Zamach w supermarkecie Hyper Cacher w Vincennes, w wyniku którego zginęło 17 osób a  około 10 zostało rannych

18 marca 2015 roku.  Zamach na muzeum  Bardo w Tunezji, był w oczywisty sposób wymierzony w postępy Tunezji na drodze do demokracji.

22 kwietnia 2015 roku. Udaremnione zamachy przez francuskie służby specjalne. W kwietniu zatrzymano 24 letniego Algierczyka, studenta informatyki, który przygotowywał zamachy na kościoły katolickie, jest on także podejrzany o zabójstwo 33 letniej instruktorki fitness. Szczegóły nieudanego zamachu.

Le Parisien informuje, że zidentyfikowanie niedoszłego zamachowca nastąpiło w bardzo szczególnych okolicznościach. W niedzielę 22 kwietnia 2015 o godz. 8.50 na środku chodnika w jednej z dzielnic Paryża młody, broczący krwią mężczyzna słaniał się na nogach. Okazało się, że miał ranę postrzałową nogi. Tłumaczył, że padł ofiarą napadu. Jego wyjaśnienia były jednak na tyle dziwne, że policjanci podążyli śladami krwi, które prowadzą do samochodu rannego. Tam dokonali szokującego odkrycia. W aucie znajdował się kałasznikow i broń typu Sig-Sauer, która skradziona została funkcjonariuszowi policji, oraz mnóstwo policyjnych oznaczeń. Działania, które następnie podjęli policjanci, wykazały, że ranny chłopak to pochodzący z Algierii, ale posiadający francuskie obywatelstwo 24-letni student informatyki. W jego akademickim pokoju odkryto cały arsenał broni, m.in. trzy karabiny automatyczne, pistolety, kamizelki kuloodporne i policyjne koguty. Według konta terrorysty na Facebooku, zaatakowane miały być „jeden lub dwa” kościoły w Villejuif (Val-de- Marne) w pobliżu Paryża.

Całe zdarzenie jest jeszcze bardziej wstrząsające ze względu na fakt, iż podejrzany najprawdopodobniej jest również sprawcą morderstwa młodej instruktorki fitness, którą znaleziono w niedzielę rano z ranami postrzałowymi głowy. Aurélie Châtelain, matka 5-letniej córeczki, przyjechała do Villejuif na tygodniowy kurs pilates. Jak donosi LeMonde.fr, morderca prawdopodobnie postrzelił się w nogę, próbując ukraść samochód 32-latki, którą brutalnie zabił.

 

22 sierpnia 2015 roku – W pociągu Thalys kursującym na trasie Amsterdam– Paryż, dwóch żołnierzy amerykańskich udaremniło zamach terrorystyczny, obezwładniając zamachowcę 26 letniego Marokańczyka, który figurował na liście potencjalnych terrorystów, prowadzonej przez francuska policję. W wyniku nieudanego zamach rannych zostało trzy osoby. Pasażerowie twierdzą, że został obezwładniony przez dwóch pasażerów - amerykańskich żołnierzy, którzy usłyszeli dobiegający z toalety dźwięk ładowanej broni.

 

Bataclan -  13 listopada 2015 roku – sala koncertowa, restauracje w X, XI dzielnicy, Stade de France

 Jak mówili świadkowie, kilku napastników wtargnęło na widownię w hali Bataclan z bronią typu kałasznikow i zaczęło ślepo strzelać do tłumu, krzycząc "Allah Akbar" (arab. "Bóg jest wielki"). Napastnicy wzięli tam na trzy godziny zakładników, a potem - relacjonowali świadkowie - dokonali rzezi 89 zakładników, strzelając do ludzi leżących do ziemi. Jeden ze świadków słyszał, jak terroryści mówili do zakładników, że winnym zamachów jest Hollande, który podjął decyzję o interwencji francuskich sił w Syrii.

Francja pod ostrzałem

Łącznie w atakach zginęło 129 osób, 350 zostało rannych, a 99 jest nadal w stanie krytycznym. Wieczorem prokurator potwierdził, że jednego z terrorystów zidentyfikowano. To osoba urodzona we Francji w 1985 roku. Francuski wymiar sprawiedliwości skazywał go ośmiokrotnie, ale mężczyzna ten nigdy nie trafił za kratki. W 2010 roku znalazł się na liście osób, których poglądy uległy radykalizacji pod wpływem ideologii dżihadu. Dwóch pozostałych terrorystów przedostało się do Europy przez Grecję jako uchodźcy.

Zdaniem prokuratury w całym mieście przeprowadzono jednocześnie sześć zamachów.

W okolicach Stade de France, na którym w piątek wieczorem rozegrano towarzyski mecz Francja-Niemcy, doszło do trzech eksplozji. Prezydent Francois Hollande, który był na trybunach wraz z 80 tys. widzów, został przed jego końcem ewakuowany; mecz zakończył się wygraną Francji a wszystkich widzów udało się w spokoju ewakuować.

Terroryści zaatakowali także zatłoczone ulice, bary i restauracje w popularnych X i XI dzielnicy Paryża. Największa tragedia rozegrała się w sali koncertowej Bataclan.

13 listopada 2015 podczas koncertu amerykańskiego zespołu Eagles of Death Metal, w teatrze doszło do strzelaniny, która była częścią serii ataków terrorystycznych mających miejsce w 10. oraz 11.dzielnicy Paryża.

Interpretacje – hipotezy. Francja przeciwnie niż Niemcy i Anglia, jest krajem, w którym zastosowano model asymilacji imigrantów. Z powodu swej kolonialnej przeszłości i pamięci o wspólnocie Francuzów z mieszkańcami krajów Maghrebu, Francja czuła się zobligowana do tego, aby zaproponować asymilację milionom imigrantów, których sprowadziła. Anglicy i Niemcy, postawili natomiast na kulturowa różnorodność, wychodząc z założenia, że imigrant ma swoja kulturę. Pomagają mu zatem ja rozwijać i nie zachęcają do zintegrowania się z ludnością rdzennie brytyjską czy niemiecką, Każdy ma prawo do swojej odmienności i własnej kultury, bez przymusu asymilacji. Dlatego w tych krajach nie ma problemu z noszeniem chusty czy zasłony. Francja tymczasem, „produkując”, młodych Francuzów, czuje się zobligowana do tego, by nauczyć ich poszanowania praw republiki, a szczególnie  najważniejszego z tych praw,  czyli świeckości.

red. sila-lewicy.pl

Jaki ojciec taki syn - rodzina Morawieckich

Członkowie partii Wolni i Solidarni Kornela Morawieckiego próbowali zarejestrować listę wyborczą z podpisami zmarłych osób. Jego syn premier M. Morawiecki jak otworzy usta to leje się potok kłamstw. Jaki ojciec taki syn. Para oszustów. Ugrupowanie oszusta –ojca ma poważne kłopoty. Najpierw przedstawiciel Wolnych i Solidarnych próbował użyć siły wobec jednego z członków warszawskiej komisji wyborczej, aby ten szybciej dokonał rejestracji. Później i tak okazało się, że listy nie zostały zatwierdzone – komisja zakwestionowała prawie 200 podpisów. Wśród nich były podpisy nieboszczyków. TVN24 ujawniło, jak „burzliwie” przebiegał proces rejestracji list KW WiS w warszawskim ratuszu. 

J. Kaczyński - sieje strach

W ostatnim numerze tygodnika „Sieci” ukazał się obszerny wywiad z prezesem PiS J. Kaczyńskim, przeprowadzony przez braci  Karnowskich. Wywiad ten jest jednym z narzędzi, który pomaga prezesowi PiS sączyć coraz większe dawki strachu – jak wiemy strach paraliżuje – wśród polityków i społeczeństwa. Na pytanie o opozycję J. Kaczyński odpowiada: 

Sojusz przedwyborczy SLD - PSL

Według ostatniego sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej na Prawo i Sprawiedliwość chce głosować 37,4 proc. Drugie miejsce w sondażu zajęła Platforma Obywatelska, na którą chce głosować 26,3 proc. ankietowanych. Ostatnie miejsce na podium zajęło SLD uzyskując 9,7 proc. Próg wyborczy przekroczyłyby jeszcze Kukiz'15 (5,7 proc.) oraz Polskie Stronnictwo Ludowe (5,3 proc.). 

 Sondaż ten według politologów może doprowadzić do cichej współpracy miedzy PSL i SLD w wyborach samorządowych, a może także w parlamentarnych w roku przyszłym. Po pierwsze obie partie sprawowały już władzę, po drugie aparaty obu partii wywodzą się ze struktur partii PRL – owskich (PZPR, ZSL), po trzecie w sferze interesów oraz programów nie ma żadnych sprzeczności między SLD i PSL. Ich współpraca i cichy sojusz, szczególnie w wyborach samorządowych może doprowadzić do wywrócenia do góry nogami sceny politycznej w Polsce. 

PiS - "karły udające olbrzymy"

Jaki jest stan ducha Narodu Polskiego po kolejnej nowelizacji ustawy o IPN? Katastrofalny. USA i Izrael wskazały nam miejsce w kącie historii. Polska  jest zerem. Nie ma w dodatku żadnego wpływu na przebieg sytuacji na Ukrainie. Co nam mówi prawica? Igor Janke pisze tekst pt. „Stać nas na wielkość”. J. Kaczyński mówi to samo; Polska ma być podmiotem polityki, musi odbudować przemysł i decydować o sobie samej. W jego wyborczych przemówieniach dźwięczał Gierek pomieszany z Piłsudskim. Zabójcza mieszanka, sprzeczna całkowicie z samowiedzą Narodu, który – powtarzam – ma świadomość, że zostaliśmy zepchnięci na samo dno.

Smoleńsk - największe oszustwo PiS

Kto zaplanował i przeprowadził zamach? Tego Polakom nie trzeba wyjaśniać. Wiadomo. Odwieczny wróg Polski wraz ze swoimi agentami  których w naszym kraju nadal są tysiące. Wielu dziennikarzy pisało bardzo dużo - wręcz obficie - o różnych aspektach tragedii smoleńskiej rozważało wszystkie możliwości, jednak rzadko kto wspominał o tym autentycznym samobójstwie Państwa Polskiego jakim był wylot Tupolewa z połowa polskiej elity politycznej na pokładzie, rankiem 10 kwietnia 2010.

Otóż aby coś sensownego o tym napisać trzeba najpierw przypomnieć podstawowe fakty, bez  których wymienienia czytelnik błądzi w prawdziwej smoleńskiej mgle. 10 kwietnia 2010 katastrofa lotnicza pod Smoleńskiem w której zginęła para prezydencka i połowa polskiej elity politycznej, udowodniła Polakom , ze państwo polskie nie spełnia elementarnych wymogów cywilizowanych krajów. Warunki w jakich doszło do katastrofy są jednym wielkim oskarżeniem pod adresem naszych polityków, naszej administracji, Konstytucji, funkcjonowania urzędów i „państwa”, które to słowo trzeba pisać w cudzysłowie bo w praktyce ono po prostu nie istnieje.

 Nie istnieje „państwo” w którym procedury administracyjne dopuszczają by na pokładzie jednego samolotu podróż odbywali jednocześnie, prezydent, wicemarszałek Sejmu, całe dowództwo sił powietrznych kraju, najwybitniejsi posłowie największej partii opozycyjnej. Nie istnieje „państwo” w którym po najtragiczniejszej katastrofie lotniczej jaka wydarzyła się na świecie od wielu lat minister MON zamiast podać się natychmiast do dymisji, paraduje po Sejmie, udzielając wywiadów jakby nic się nie stało. Nie istnieje „państwo” w którym aby zakupić nowe samoloty dla jego władz najpierw musi zginąć 96 najwyższych urzędników państwowych. 

Pogarda prezesa PiS wobec wyborców tej partii

Zapowiedź J. Kaczyńskiego obcięcia posłom pensji o 20% jest wyrazem, z jednej strony pogardy przywódcy PiS dla swego elektoratu, traktowania go już nie jak mięso wyborcze, ale jak kompletnie otumaniony tłum, któremu można wcisnąć każdy kit, każde kłamstwo – z drugiej zaś strony ta dyskusja o nagrodach i pensjach posłów i ministrów, to podniecenie tłumów igrzyskami dowodzi raz jeszcze, ze żyjemy w afrykańskim kraju i że kulturowo już dawno nie przynależymy do Europy. 

Krótka historia islamskiego terroru we Francji

Znów zamach terrorystyczny we Francji. Dlaczego tam? Dlaczego Francja jest ciągle narażona na islamski terroryzm? W Poniższym artykule przypominamy najważniejsze momenty  terroru islamskiego we Francji.

                                                                                                                                 ****

W latach 1991 – 1996 Francja walczyła z terroryzmem islamskim wywodzącym się z Algierii, gdzie w 1991, pierwszą turę wyborów do Parlamentu wygrał Islamski Front Ocalenia, skrajnie fundamentalistyczna ugrupowanie polityczne, finansowane przez sunnitów z Arabii Saudyjskiej . Armia – popierana przez laickich polityków, ale także Francję – dokonała przewrotu wojskowego, unieważniła wybory i zdelegalizowała Islamski Front Ocalenia, który zszedł do podziemia, jego zbrojne ramie Islamska Armia Ocalenia rozpoczęło wojnę domową charakteryzującą się – z obu stron – wyjątkowym okrucieństwem. 

Oszukany elektorat PiS

19 marca 2018 r., cesarzowa UE, kanclerz Merkel – przyleciała do Warszawy aby przedstawić warunki brzegowe rządowi PiS, bez spełnienia których dotacje unijne dla Polski byłyby znacznie obcięte.  Swoje stanowisko cesarzowa Merkel uzgodniła z prezydentem Francji E. Macron z którym rozmawiała, dwa dni przed przyjazdem do Warszawy,  podczas swojej pierwszej zagranicznej wizyty po objęciu stanowiska kanclerz Niemiec. Warunki jakie przedstawiła rządowi PiS, były wiec warunkami Paryża i Berlina. 

Premier M. Morawiecki - "cwaniutki prymus" czy "przeciętność przeciętności"

Dlaczego „cwaniurki prymusik”? Dlatego, że Polacy uwielbiają zdrobnienia, więc zamiast  premiera M. Morawieckiego nazwać cwanym prymusem, wolałem skorzystać z mowy potocznej, z ulicznej gwary, która rządzi naszym językiem. „Napijesz się piwka”, „zjesz ciasteczko”, „oglądałeś wczoraj w tv naszego cwaniutkiego prymusika?”. Możliwe jednak, że to przezwisko się nie przyjmie. 

Zatrzymanie N. Sarkozy - trochę faktów

Polskie media poinformowały dzisiaj, że były prezydent Francji Nicolas Sarkozy został zatrzymany i jest aktualnie przesłuchiwany przez policję, która od 2013 roku prowadzi śledztwo w sprawie finansowania jego zwycięskiej kampanii prezydenckiej w 2007 roku przez libijskiego dyktatora Kadafiego. Śledztwo zostało rozpoczęte w 2013 roku, kiedy to niezależny portal internetowy Mediapart, opublikował libijski dokument z którego jednoznacznie wynikało, że Libia dostarczyła 50 milionów euro sztabowi wyborczemu N. Sarkozy. 

W trakcie śledztwa - trwającego od 2013 roku - policja i prokurator przesłuchali miedzy innymi w 2016 roku Ziad Takieddina, pośrednika miedzy Kadafim i N. Sarkozy, który potwierdził, że w przewoził w 2006 roku pięć milionów euro z Tripolisu do Paryża i wręczył je bliskiemu współpracownikowi N. Sarkozy, który wtedy był ministrem spraw wewnętrznych. Problem w tym, ze osoba z otoczenia byłego prezydenta Francji, która ponoc przyjęła te 5 milionów, nie żyje od 2012 roku. 

N. Sarkozy twierdzi, że jest niewinny i że jest to spisek jego wrogów przeciwko nie tylko jemu, ale także całej prawicy, która - w porównaniu z lewicą - stosowała wobec islamu metody stanowcze. Warto przeczytać artykuł pt. Powrót islamskiego terroryzmu, wyjaśniamy jego przyczyny, aby zrozumieć do końca tą aferę. 

red. źródło informacji Le Figaro, Le Monde

 

 

 

Państwo bezprawia - dlaczego wybory będą fałszowane

W państwie PiS nie ma żadnych reguł, żadnych procedur, które regulują życie polityczne i społeczne. Jedyną regułą jest interes partii rządzącej. Niedawno znowelizowano ustawę o KRS, zgodnie z nowa ustawą pierwsze posiedzenie zwołuje aktualny prezes KRS, którym jest sędzia Gersdorf. Pani sędzia nie zwołała posiedzenia KRS, więc natychmiast do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa autorstwa PiS. 

Geniusz pijarowy PiS -u - wkraczamy w erę neokomunizmu

W ciągu ostatnich kilku tygodni w sondażach zarysowała się tendencja wzrostu notowań SLD, które osiągało około 10% preferencji wyborczych z jednoczesnym spadkiem, notowań Partii Razem, które osiągało zamiast 3,4% około 1,5% preferencji wyborczych. Niby nic, ale nie dla marketingowców PiS- u, którzy pamiętaj doskonale, że  ich partia rządzi tylko dlatego, że w wyborach w 2015 roku do Sejmu nie weszło SLS i Partia Razem. To podział głosów miedzy te dwie partie umożliwił PiS –owi samodzielne rządzenie. 

Dlaczego premier M. Morawiecki kłamie o marcu 1968?

Nie do zniesienia jest hipokryzja i ideologiczne oślepienie premiera M. Morawieckiego, który twierdzi, że "bez Marca nie byłoby pewnie później Solidarności".  Nie do zniesienia jest hipokryzja naszej patriotycznej prawicy, która twierdzi, że antysemityzmem manipulowali tylko komuniści a cały naród pozostał na te manipulacje obojętny.

Wypełnij ankiete

Czy uważasz, że ustawa "dezubekizacyjna" zgodna jest z zasadami demokratycznego państwa prawa?
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
Total Votes:
First Vote:
Last Vote:

Portal sila-lewicy.pl powstał z inicjatywy niezależnych dziennikarzy z myślą o propagowaniu w przestrzeni medialnej zjednoczenia polskiej lewicy w jedną partię. Uważamy, że tylko silna partia lewicowa powstała z połączenia SLD i Partii Razem (do której dołączą lewicowe czy ekologiczne stowarzyszenia) jest w stanie powstrzymać degradację cywilizacyjną i kulturową jakiej jesteśmy świadkiem pod rządami PiS-u. Likwidacja trójpodziału władzy, podporządkowanie sądów władzy wykonawczej, wzrost nastrojów nacjonalistycznych, a nawet rasistowskich są bezpośrednim efektem rządów PiS -u.

Z przyjemnością nawiążemy współpracę ze wszystkimi, którzy mogliby przyczynić się do tworzenia i popularyzacji serwisu.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.